A study towards digitalization of zakat management in bangladesh: exploring the potentials, challenges, and pathways to progress
Bangladeş'te zekât yönetiminin dijitalleşmesine yönelik bir çalışma: Potansiyellerin, zorlukların ve ilerlemenin yollarının keşfi
  1. Tez No: 914691
  2. Yazar: MONIRUZZAMAN MONIRUZZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri, Endüstri 4.0 Devrimi sayesinde hızla gelişmiştir. Bu devrimin önemli bir sonucu, daha geniş bir insan kitlesini etkili ve estetik bir şekilde bir araya getiren ve fayda sağlayan dijitalleşmedir. Sonuç olarak, zekat gibi sosyal organizasyonların hizmet sunma şekillerini değiştirmeye yardımcı olur. Bangladeş'in zekat konusunda büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, etkisiz yönetim nedeniyle gerçeklik beklentilerin çok uzağındadır. Dijital zekat yönetimi, hizmet verimliliğini artırma ve en iyi zekat sonuçlarını üretme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, bu araştırma, Bangladeş'teki zekat yönetim sisteminde dijitalleşmenin potansiyellerini ve zorluklarını incelemektedir. Çalışma, zekat yönetimi sürecini kolaylaştıracak ve zekat fonlarının toplanması ve dağıtılması sürecinde şeffaflık, hesap verebilirlik ve verimliliği artıracak dijital teknolojilerin benimsenmesinin potansiyel avantajlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ülkede etkili bir dijital zekat yönetiminin kurulmasını engelleyen mevcut zorlukları belirlemektedir. Bu amaçlara ulaşmak için, bu araştırma hem nitel hem de nicel veri toplama ve analiz yöntemlerini içeren karma yöntemli bir ardışık yaklaşımı benimsemektedir. Bunun yanı sıra, bu araştırma, Bangladeş'te zekat yönetiminin dijitalleşme potansiyelini değerlendirmek ve mevcut zorlukların üstesinden gelmek için politika yapıcılara, zekat organizasyonlarına ve diğer paydaşlara bir dizi öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies have developed quickly because of the Industrial Revolution 4.0. A significant outcome of this revolution is digitalization, which binds and benefits a larger segment of humanity in an effective and aesthetic way. Consequently, it helps to alter the way social organizations like Zakat provide their services. Bangladesh has a huge potential for Zakat, but owing to ineffective management, the reality is still far from what is expected. Digital Zakat management has the potential to boost service productivity and produce the best possible Zakat outcomes. Therefore, this research explores the potentials and challenges of digitalization in the Zakat management system in Bangladesh. This study aims to examine the potential advantages of adopting digital technologies that will facilitate the process of managing Zakat and boost transparency, accountability, and efficiency in the process of collecting and distributing Zakat funds. Moreover, this study identifies the existing challenges that impede the establishment of effective digital Zakat management in the country. To attain these aims, this research adopts a mixed-method sequential approach that incorporates both qualitative and quantitative data gathering and analysis methods. Additionally, this research provides policymakers, Zakat organizations, and other stakeholders with a set of recommendations for overcoming the existing challenges and leveraging the potential of digitalization of Zakat management in Bangladesh.