Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve anksiyete ilişkisinde bağlanmanın rolü
The role of attachment in the relationship between attention deficit hyperactivity disorder and anxiety in children
- Tez No: 914736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: DEHB'ye eşlik eden anksiyetesi olan çocuklarda bağlanmaya dair çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada DEHB tanılı çocuklarda DEHB ve anksiyete ilişkisinde bağlanmanın rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini 8-12 yaş aralığındaki DEHB tanılı, 24'ü (%24,7) kız ve 73'ü (%75,3) erkek, toplam 97 çocuk oluşturmuştur. Sosyodemografik veri formu, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- Türkçe Uyarlaması, Kerns Güvenli Bağlama Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II- Orta Çocukluk Ölçeği (YİYE), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Conners Anababa Değerlendirme Ölçeği-Yenilenmiş/Uzun Form (CADÖ-Y/U), Turgay Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (TÖ) kullanılmıştır. ÇATÖ toplam puana göre; Anksiyete (+) ve Anksiyete (-) grupları belirlenmiştir. Bulgular: Örneklemin %36,1'i (n=35) Anksiyete (+) grubunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: There is little knowledge concerning attachment in ADHD with accompanied anxiety symptoms in children. This study aimed to investigate the role of attachment in the relationship between ADHD and anxiety in children diagnosed with ADHD. Materials and Methods: The sample of the study consisted of a total of 97 children, 24 (24,7%) girls and 73 (75,3%) boys, diagnosed with ADHD between the ages of 8-12. Sociodemographic data form, Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, Kerns' Security Scale (KERNS), the Experiences in Close Relationships Scale-Revised for Children and Adolescents (ECR), the Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED), Conners' Parent Rating Scale-Revised/Long; (CPRS), Turgay DSM-IV-Based Disruptive Behavior Disorders Screening and Rating Scale (TS) were used. According to the total score of SCARED, Anxiety (+) and Anxiety (-) groups were determined. Results: Of the study sample, 36.1% (n=35) were in the Anxiety(+) group.