Kalorifer kazanlarının termoekonomik analizle optimizasyonu
Optimisation of heating boilers with thermoeconomic analysis
  1. Tez No: 202306
  2. Yazar: MUHAMMED ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dünyamızdaki enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle enerjiye olan talep hızlı bir ekilde artmaktadır. Fuel oil, mazot, doal gaz ve elektrik maliyetlerinin 1970' lerdeki enerji krizinin ardından artmaya balaması, enerji tasarrufu yanında ısıl cihazlarda verim artırıcı çalımalara önem verilmesine hız kazandırmıtır. Teknolojik gelimeler ve hızla artan dünya nüfusuyla birlikte enerji tüketimi de sürekli artmaktadır. Enerji tüketimine olan bu büyük talep, ulusal harcamaları artırdıı gibi çevre kirlilii gibi sonuçları da beraberinde getirmektedir. Son yıllarda enerji verimliliini artırmak için çok önemli çalımalar yapılmı olmasına ramen, enerji kazanımı konusunda yapılacak çalımalar için halen büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Bu çalımada, ısıl cihazlarda enerji kazanımının ve sistem verimliliinin artırılabilmesi için kazanlarda farklı tip geciktirici kullanımı ve panel radyatörlerde de uygun kapak ve konvektör boyu kullanımı sonucu elde edilen veriler ekonomik olarak da deerlendirilmitir. Ayrıca kombi ve ısı eanjörlerinde verim artırıcı çalımalara da yer verilmitir. Kazanlarda farklı tipte geciktiriciler kullanarak verimi artırmamız mümkün olmaktadır. Böylece sıcak duman gazlarının dorudan bacaya verilmesi engellenmekte ve bu gazların kazan içinde daha fazla dolaması ve türbülans oluturması salanarak ısıl verimlilii artırması hedeflenmektedir. Radyatörlerde de uygun kapak kullanımı ve optimum konvektör boyunun panel radyatör ısıl gücünü nasıl artırdıı irdelenmitir. Çalımamızda her uygulama için faklı deneyler yapılmı ve bulunan sonuçlar ekonomik açıdan da deerlendirilmitir. ANAHTAR KELMELER: Enerji, Optimizasyon, Verimlilik, Kazan, Radyatör, Kombi, Isı Eanjörü
Özet (Çeviri)
With limited energy sources, the world has been witnessing ever-increasingly growth of energy demand. However, as the cost of fuel oil, diesel, natural gas and electricity increased after the energy crisis in 1970, special attention was paid to improve efficiencies of thermal systems besides energy saving. The energy consumption parallel to consequences of technological developments and rapid increase of population is continuously increasing all over the world. Huge demand of energy consumption increases the national expenditures fairly as well as leading environmental pollution. Despite the enormous effort made over the last decades to improve the energy efficiency of these thermal systems, a huge potential for further energy saving still persists. This study investigates the potential for energy saving and system efficiency in heating systems that can be achieved through improving boiler efficiency by using different kind of turbulators and improving radiator efficiency by using optimum covers and convector lengths. This potential is also examined through economic utilizations. Morever, heat exchangers and wall-hung gas boilers are also studied for increasing efficiency of the thermal systems. In order to increase the efficiency of boilers turbulators can be used. By this method hot gasses are not allowed to thrown through chimney easily as well as they are twisted and turbulated inside the boiler much more. This method effects the efficiency and increases heating capacity of the boiler. Furthermore, increase of efficiency of heating radiators is also achieved by means of using optimum covers and suitable convector lengths. In this study different experimental results are obtained for each application and obtained results are compared from economical point of view. KEYWORDS: Energy, Optimisation, Efficiency, Cast Iron Boiler, Radiator, Wall-Hung Gas Boiler, Heat Exchanger