Karanlık enerji adayları için genelleştirilmiş holografik durum denklemlerinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of the generalized holographic equations of state for the candidates of the dark energy
- Tez No: 914744
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜDEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tezimiz, değiştirilmiş f(R,T,Q) gravitasyon teorisi bağlamında, elektromanyetik alandan etkilenen farklı anizotropik yıldız formlarının iç yapılarının kapsamlı bir incelemesine odaklanmaktadır. Özellikle Ricci skaleri ile faktör Q arasındaki doğrusal ilişki ile karakterize edilen bu teorinin düzenli bir formülasyonunu dikkate almaktayız. Bu yaklaşımımızla, yoğun kuark yıldız modellerinin iç yapısını tanımlamak için küresel simetrik ve yüklü barındıran bir metrik kullanıyoruz. Bu da bizi bu senaryo için ilgili alan denklemlerini yeniden türetmeye yönlendirmektedir. Yeniden türettiğimiz bu alan denklemlerini, daha sonra Bag Modeli'ni de kullanarak özel bir metrik potansiyeller yardımıyla çözüyoruz. Özellikle SMC X-4 ve SAX J 1808.4-3658 adlı iki kuark yıldızının yarıçapları ve kütleleri gibi deneysel bilgileri kullanarak, yük ve değiştirilmiş düzeltme terimlerinin bu yıldızların fiziksel özelliklerini nasıl etkilediğini analiz ediyoruz. Bunun yanında, genişletilmiş model parametrelerini değiştirerek, modelimizin fiziksel ilişkisini grafiksel olarak inceliyoruz. Bulgularımız, geliştirilen modellerin hangi parametresi tercih edilse de, değiştirilen çerçeve içerisinde tutarlı bir kararlılık gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis focuses on a comprehensive examination of the internal structure of different anisotropic star forms influenced by an electromagnetic field, all within the context of modified f(R,T,Q) gravity theory. We particularly take into account a regular formulation of the theory, characterized by a linear relationship between the Ricci scalar and the determinant Q. Our approach employs a spherically symmetric, charged metric to define the internal structure of dense quark models, leading us to reproduce the relevant field equations for this scenario. The field equations reproduced are then solved using specific metric potentials alongside the Bag Model. We utilize experimental knowledge, particularly the radii and masses of two quark stars, SMC X-4 and SAX J 1808.4-3658, to analyze how charge and modified adjustment terms influence their physical features. Additionally, we evaluate the physical relation of our model graphically by altering the extended model parameters. Our results suggest that the improved theory demonstrate conherent stability within the modified framework for all parameter options.