Yanık ve yara enfeksiyonundan izole edilen Citrobacter freundii'nin antibiyotik profilinin moleküler tayini
Molecular detection of antibiotics profile of Citrobacter freundii which isolated from burn and wound infection
- Tez No: 921753
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN, DOÇ. DR. DINA MOHAMMED RAHOOF IBRAHIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, yanık ve yara enfeksiyonlarından izole edilen Citrobacter freundii suşlarının antibiyotik direnç profilini moleküler ve fenotipik yöntemlerle analiz ederek klinik tedavi stratejilerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Citrobacter freundii, özellikle immün yetmezliği olan hastalarda nozokomiyal enfeksiyonlara yol açan, çoklu ilaç direnci geliştirebilen önemli bir fırsatçı patojendir. Çalışma kapsamında, Irak'ın Babil Eyaleti'ndeki İmam Sadık Eğitim Hastanesi'ne başvuran 200 yanık ve yara enfeksiyonu hastasından alınan örnekler değerlendirilmiş, bunlardan 60'ında (%30) Citrobacter freundii izole edilmiştir. İzolatların %66,7'si (40 örnek) yanık, %33,3'ü (20 örnek) yara kaynaklıdır. İzolatların antibiyotik duyarlılıkları, disk difüzyon ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemleriyle test edilmiştir. Test edilen antibiyotikler arasında Piperasilin/Tazobaktam, Sefazolin, Seftazidim, Sefepim, İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Siprofloksasin, Levofloksasin ve Tigesiklin yer almaktadır. Sonuçlara göre, izolatların %85'i Sefazolin'e, %35'i Seftazidim'e, %20'si Sefepim'e ve %5'i İmipenem'e dirençli bulunmuştur. Karbapenem direncinin düşük olmasına rağmen, blaNDM-1 ve blaKPC-3 genleri taşıyan üç izolatta karbapenemaz üretimi tespit edilmiştir. Ayrıca, izolatların %65'inde geniş spektrumlu beta-laktamaz (ESBL) ve %40'ında qnrB kinolon direnç geni saptanmıştır. Moleküler analizler, izolatların %88'inde sitrat kullanımı, %95'inde H₂S üretimi gibi biyokimyasal özelliklerle uyumlu genetik profiller ortaya koymuştur. PCR ile yapılan gen taramalarında, TetB (%30), Erna (%25) ve PIP (%15) gibi direnç genlerinin varlığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to clinical treatment strategies by analyzing the antibiotic resistance profile of Citrobacter freundii strains isolated from burn and wound infections by molecular and phenotypic methods. Citrobacter freundii is an important opportunistic pathogen that causes nosocomial infections especially in immunocompromised patients and can develop multidrug resistance. In this study, samples from 200 burn and wound infection patients admitted to Imam Sadiq Teaching Hospital in Babil Province of Iraq were evaluated and Citrobacter freundii was isolated from 60 (30%) of them. Of the isolates, 66.7% (40 samples) were from burns and 33.3% (20 samples) were from wounds. Antibiotic susceptibilities of the isolates were tested by disk diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) methods. The antibiotics tested included Piperacillin/Tazobactam, Cefazolin, Ceftazidime, Cefepime, Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Ciprofloxacin, Levofloxacin and Tigecycline. According to the results, 85% of the isolates were resistant to Cefazolin, 35% to Ceftazidime, 20% to Cefepime and 5% to Imipenem. Although carbapenem resistance was low, carbapenemase production was detected in three isolates carrying blaNDM-1 and blaKPC-3 genes. Furthermore, 65% of the isolates had a broad-spectrum beta-lactamase (ESBL) and 40% had the qnrB quinolone resistance gene. Molecular analyses revealed genetic profiles compatible with biochemical features such as citrate utilization in 88% of the isolates and H₂S production in 95%. Gene screening by PCR confirmed the presence of resistance genes such as TetB (30%), Erna (25%) and PIP (15%).