Siber flört şiddeti yordayıcıları; duygusal kıskançlık, benlik saygısı ve duygu düzenleme güçlüğünün rolü
Predictors of cyber dating violence; the role of emotional jealousy, self-esteem and emotion regulation difficulties
- Tez No: 914775
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN BÜYÜKŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde siber flört şiddetini duygusal kıskançlık, benlik saygısı ve duygu düzenleme güçlüğü değişkenlerinin yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Adıyaman ilinde yer alan Adıyaman Üniversitesi'nde 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmaya 17-25 yaş aralığında 284 kadın ve 214 erkek olmak üzere toplam 498 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Siber Flört Şiddeti Ölçeği', 'Duygusal Kıskançlık Ölçeği', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' ve 'Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (DERS-16)' ve araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırmanın verileri IBM SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerinin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Aşamalı Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada siber flört şiddeti maruz bırakma alt boyutunun benlik saygısı değişkeni ile negatif ve duygu düzenleme güçlüğü değişkeni ile pozitif yönlü anlamlı ilişkilere sahip olduğu bulunmuştur. Siber flört şiddeti maruz bırakma ve duygusal kıskançlık değişkeni arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Siber flört şiddeti alt boyutu mağdur olma ile duygusal kıskançlık ve benlik saygısı değişkenleri arasında negatif ve duygu düzenleme güçlüğü değişkeni ile pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizine göre duygusal kıskançlık, benlik saygısı ve duygu düzenleme güçlüğünün siber flört şiddetini (maruz bırakma/mağdur olma) yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Siber flört şiddeti maruz bırakmayı duygusal kıskançlık ve benlik saygısının negatif yönlü, duygu düzenleme güçlüğünün ise pozitif yönlü yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır (R2 : 0,14). Siber flört şiddeti mağdur olma alt boyutunu duygusal kıskançlık ve benlik saygısının negatif yönlü, duygu düzenleme güçlüğünün ise pozitif yönlü yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır (R2 : 0,15). Yapılan aşamalı regresyon analizinde ise üç aşamalı bir model ortaya konmuştur. Her iki alt boyut için de ilk sırada duygu düzenleme güçlüğü ikinci sırada benlik saygısı ve son olarak duygusal kıskançlığın modele alınmıştır. İki model de anlamlı olup duygu düzenleme güçlüğünün siber flört şiddetini (maruz bırakma/mağdur olma) pozitif yönlü, benlik saygısı ve duygusal kıskançlığın ise negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılmış, gelecek araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether emotional jealousy, self-esteem, and emotion dysregulation predict cyber dating violence among university students. The study group of the research consisted of university students studying at Adıyaman University, Adıyaman Province in the 2023-2024 academic year. A total of 498 university students, 284 females and 214 males between the ages of 17 and 25, participated in the study. The 'Cyber Dating Violence Scale', 'Emotional Jealousy Scale', 'Rosenberg Self-Esteem Scale' and 'Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16)' and 'Personal Information Form' prepared by the researcher were used as data collection tools. The data of the study were analysed using IBM SPSS 29.0 package programme. Pearson correlation analysis, multiple linear regression analysis and progressive regression analysis methods were used to analyse the data. The study found that the sub-dimension of exposure to cyber dating violence was negatively correlated with the variable of self-esteem and positively correlated with the variable of difficulty in emotion regulation. No significant relationship was found between exposure to cyber dating violence and the variable of emotional jealousy. It was found that there were negative significant relationships between the sub-dimension of being a victim of cyber dating violence and the variables of emotional jealousy and self-esteem, and positive significant relationships with the variable of difficulty in emotion regulation. Following multiple linear regression analysis, it was concluded that emotional jealousy, self-esteem and emotion regulation difficulties predicted cyber dating violence (exposure/victimisation). It was concluded that emotional jealousy and self-esteem were negative predictors of exposure to cyber dating violence, whereas emotion regulation difficulty was a positive predictor (R2 : 0.14). It was concluded that emotional jealousy and self-esteem were negative predictors of being a victim of cyber dating violence, and emotion dysregulation was a positive predictor (R2 : 0.15). Stepwise regression analysis revealed a three-level model. For both sub-dimensions, difficulty regulating emotions was first included in the model, then self-esteem was included in the model, and finally emotional jealousy was included in the model. Both models were significant and it was found that emotion regulation difficulty positively predicted cyber dating violence (exposure/victimisation), while self-esteem and emotional jealousy negatively predicted cyber dating violence at a statistically significant level. The findings were discussed within the context of the literature and suggestions were made for future research.