Son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliği iklimini ve hastane ortamında bakım güvenliğini etkileyen faktörlerle ilgili görüşleri
Opinions final-year nursing students on factors affecting patient safety climate and care safety in hospital environment
- Tez No: 914782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlık kurumlarında çalışanların ve uygulamalı eğitim gören öğrencilerin güvenli bir çalışma ortamında çalışmaları için bir güvenlik iklimi gereklidir. Bu araştırma, bir fakültede son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliği iklimini ve hastane ortamında bakım güvenliğini etkileyen faktörlerle ilgili görüşlerinin belirlemek için yapılmıştır. Çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinde klinik uygulama yapan 187 son sınıf hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A safety climate is necessary for employees and students receiving practical training in health institutions to work in a safe working environment. This research was conducted to determine the opinions of senior nursing students in a faculty regarding the patient safety climate and the factors affecting the safety of care in the hospital environment. The study was conducted with 187 senior nursing students doing clinical practice in a training and research hospital.