Yüksek gerçeklikli simülasyon ve e-öğrenme yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğine ilişkin öz yeterliliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of high-fidelity simulation and e-learning methods on nursing students' self-efficacy regarding patient safety
- Tez No: 960601
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hasta güvenliği kaliteli sağlık hizmetinin göstergelerinden biridir. Hasta güvenliğinin korunabilmesi için hemşirelik öğrencilerinin mesleki bilgi, beceri ve öz yetkinlikleri geliştirilmelidir. Bu araştırma yüksek gerçeklikli simülasyon ve e-öğrenme yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğine ilişkin öz yeterliliklerine etkisini incelemek amacıyla karşılaştırmalı, yarı deneysel tasarımlı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Öğretim yılında, Ankara'da bir devlet üniversitesinin hemşirelik fakültesi son sınıf öğrencilerinden araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 52 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada örneklem kapsamındaki tüm öğrencilere sınıf ortamında veri toplama formları uygulanarak ön testler elde edilmiştir. Ardından öğrenciler randomize olarak yüksek gerçeklikli simülasyon (n=26) ve e-öğrenme gruplarına atanmıştır (n=26). Simülasyon müdahalesi için hasta güvenliği hedeflerine yönelik 5 adet simülasyon senaryosu oluşturulmuş, senaryoların uygunluğu için uzman görüşü alınmış ve 10 üçüncü sınıf öğrencisi ile ön uygulama yapılarak değerlendirilmiştir. Yüksek gerçeklikli simülasyon grubundaki öğrenciler 4-5 kişilik küçük gruplar olacak şekilde, 5 adet simülasyon senaryosu içeren simülasyonlara yüz yüze katılmış; ardından e-öğrenme grubu aynı senaryolara odaklanan çevrim içi tartışmalara katılmıştır. Simülasyon ve e-öğrenme uygulamalarından sonra her iki gruptaki öğrenciler için çözümleme oturumları gerçekleştirilmiş, ardından Son test 1 uygulanmıştır. Daha sonra, tüm öğrenciler Hasta Güvenliği ve Kalitesine odaklanan 3 haftalık bir klinik staj yapmış ve ardından Son test 2 uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı özellikler formu, Sağlık Profesyonellerinin Eğitiminde Hasta Güvenliği Ölçeği ve Hasta Güvenliği Yeterliliği Öz Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testi ve grup içi karşılaştırmalar için Varyans analizi ve Friedman testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, hasta güvenliğine odaklı yüksek gerçeklikli simülasyon ve e-öğrenme uygulamasının öğrencilerin hasta güvenliği ile ilgili bilgilerini, becerilerini ve öz yeterlilik algılarını artırdığı saptanmıştır. İki grup karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen, e-öğrenmenin hasta güvenliğine yönelik bilgi, beceri ve tutum açısından daha yüksek bir etki büyüklüğüne sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda hasta güvenliğine odaklı yüksek gerçeklikli simülasyon ve e-öğrenme uygulamalarının hemşirelik eğitim programlarında yer verilmesi ve daha geniş örneklem içeren randomize kontrollü araştırmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patient safety is one of the indicators of quality health care. In order to protect patient safety, nursing students' professional knowledge, skills and self-efficacy should be improved. This study was conducted using a comparative quasi-experimental design to examine the effect of high-fidelity simulation and e-learning methods on nursing students' self-efficacy regarding patient safety. The sample of the study consisted of 52 fourth-year students from the faculty of nursing at a state university in Ankara who agreed to participate in the study during the 2023-2024 academic year. Pre-tests were obtained by applying data collection forms to all students in the classroom environment. Then, students were randomly assigned to high-fidelity simulation (n=26) and e-learning groups (n=26). For the simulation intervention, 5 simulation scenarios were prepared for patient safety objectives, expert opinions were obtained for the suitability of the scenarios, and a preliminary application was conducted with 10 third-year students and evaluated. Students in the high-fidelity simulation group participated in face-to-face simulations containing five simulation scenarios in small groups of 4-5 people; then the e-learning group participated in online discussions focusing on the same scenarios. After the simulations and e-learnings, debriefing sessions were held for students in both groups, followed by Posttest 1. Afterwards, all students completed a 3-week clinical placement focusing on Patient Safety and Quality, after which Posttest 2 was administered. Data were collected using a Descriptive Characteristics Form, the Health Professional Education in Patient Safety Survey, and the Patient Safety Efficacy Self-Assessment Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test and Mann-Whitney U test for between-group comparisons, and analysis of variance and Friedman test for within-group comparisons. The findings of the study revealed that high-fidelity simulation and e-learning applications focused on patient safety increased nursing students' overall perceptions of patient safety self-efficacy as well as their knowledge and skills related to patient safety. When the two groups were compared, although there was no statistically significant difference, e-learning was found to have a higher effect size in terms of knowledge, skills and attitudes towards patient safety. Based on the results of the study, it is recommended that high-fidelity simulation and e-learning applications focused on patient safety be included in nursing education programs and that randomized controlled studies with larger samples be conducted.