Kronik hepatit B tanılı hastalarda CAMP-B skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of CAMP-B score in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 914862
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç : Hepatosellüler karsinom (HSK) gelişiminin en sık sebebi kronik hepatit B enfeksiyonudur. Bu çalışma, kronik hepatit B hastalarında HSK gelişim riskini değerlendirmek amacıyla CAMP-B ile PAGE-B ve mPAGE-B skorlarının karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız retrospektif olup Aralık 2017- Aralık 2019 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran ve en az 5 yıl takip edilen 322 kronik hepatit B hastası dahil edildi. CAMP-B, PAGE-B ve mPAGE skorlarına göre hastalar düşük, orta ve yüksek risk gruplarında sınıflandırıldı. Bu skorların HSK riskini öngörme güçleri, insidans hızı, Kaplan Meier analizi ve işlem karakteristikleri eğrisi (ROC) analizi ile incelendi. Bulgular : HSK insidansı %3,4 (n=11) ve insidans hızı 1000 kişi-yıl başına 3 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective : The most common etiology of hepatocellular carcinoma is chronic hepatitis B infection. This study aims to compare CAMP-B score with PAGE-B and mPAGE-B scores to assess the risk of HCC development in patients with chronic HBV infection. Materials and Methods: This retrospective study enrolled 322 chronic hepatitis B patients which visited the Gastroenterology Clinic of the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between December 2017 and December 2019. Patients were classified into low-, intermediate- and high-risk groups according to their CAMP-B, PAGE-B, and mPAGE-B scores. The predictive power of these scores for HCC risk was evaluated using incidence rates, Kaplan-Meier analysis, and Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis. Results: The incidence of HCC was 3.4% (n=11), with an incidence rate of 3 per 1000 person-years.