Normal kısa çocuklarda kemik yapım-yıkım belirteçlerinin ve kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
Assesment of bone mineral density and markers of bone turnover in normal short stature children
- Tez No: 293442
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BİDECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapısal büyüme ve puberte gecikmesi (YBPG) olan çocuklarda osteopeni ve kemik kırık riski olup olmadığı halen tartışmalı bir konudur. YBPG ve ailevi boy kısalığı (ABK) olan prepubertal erkek çocuklarda, kemik metabolizmasının biyokimyasal göstergelerini ve kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmek amacı ile bu çalışma planlandı.Yaşları 6-11 yaş arasında olan YBPG tanısıyla izlenmekte olan 31 çocuk, ailevi boy kısalığı tanısıyla ile izlenmekte olan 22 çocuk ve kontrol grubunda 27 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar erkek ve prepubertal evredeydi. Serum kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), osteokalsin (OC), parathormon (PTH), 25 OH Vitamin D, osteoprotegerin (OPG), idrarda deoksipiridinolin (D-pyd) seviyesi, DEXA yöntemiyle lumbar vertebra seviyesinde kemik mineral yoğunluğunun YBPG, ABK ve kontrol grubu arasındaki ilişkisi araştırıldı.Laboratuar parametrelerinden Kalsiyum, Fosfor, Alkalen fosfataz, Parathormon ve Osteoprotogerin ortalama ya da ortancaları ABK, YBPG ve kontrol çalışma gruplarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05). 25 OH Vit D düzeyi ABK olan grupta kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek iken (p=0.040), Ailevi ile YBPG (p00.887) ve YBPG ile Kontrol (p=0.311) grupları arasındaki farklılıklar anlamlı değildir. Kontrol grubundaki çocukların osteokalsin ortancası Ailevi ve Yapısal boy kısalığı olan çocukların ortancasından daha küçüktür. Ailevi ile Yapısal (Z=1.826; p=0.068) ve Ailevi ile Kontrol (Z=0.628; p=0.530) grupları arasında idrar deoksipiridinolin düzeyi açısından farklılık yokken, YBPG olan grupta Kontrol grubundan anlamlı olarak yüksektir (Z=2.582; p=0.010).Yapısal büyüme ve puberte gecikmesi olan grupta KMD Z skoru Kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşüktür.
Özet (Çeviri)
It is still being discussed if there is a risk of osteopenia and broken bone children who have constitutional delay of growth and puberty (CDGP). This project has been planned to evaluate the density of bone minerals and biochemical indicators of bone metabolism of prepubertal male boys who have familial short stature(FSS) and CDGP.31 children between 6-11 years who have been observed as CDGP, 22 children who have been observed as familial short stature and 27 healthy boy in control group have been included in this research. All patients were male and in prepubertal stage. Serum calcium (Ca) , phosphore (P), alkaline phosphatase (ALP) , osteocalcin (OC), parathormone (PTH) , 25 OH Vitamin D, osteoprotegerin (OPG) , level of deoksipiridinolin (D-pyd) in urinary relation have been researched via DEXA method in the level of lumbar vertebra density of bone minerals between CDGP, FSS and control group.There is no meaningful difference in average and median of calcium phosphore, alkaline phosphatase , parathormone and osteoprotogerin of FSS, CDGP and control group according to parameters from laboratory (p>0.05). While level of 25 OH Vit D in FSS is meaningfully higher than that in control group, differences between FSS and CDGP (p 00.887) and between CDGP and control (p=0.311) are not meaningful. Median of osteokalsin of the children in control group is smaller than the ones in familial and structural short stature. While there is no difference in the level of deoksipiridinolin in urine in FSS and CDGP (z=1.826; p=0.068) and familial and control (Z=0.628; p=0.530) groups; it is higher meaningfully in the CDGP group (Z=2.582; p=0.010).