Sosyal güvencesizlerin güvencesizlik deneyimlerinin yansımaları: Bursa örneği
Reflections of social insecurity experiences: The case of Bursa
- Tez No: 914874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL URHAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez, Türkiye açısından sosyal güvencesiz kesimlerin güvencesizlik deneyimlerini yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanarak, Bursa'nın Yavuz Selim, Arabayatağı, Piremir, Mevlâna, Ulus, Emek ve Panayır olmak üzere yedi mahallesinde yapılan nitel saha araştırması ile ortaya koymaktadır. Araştırmada 30 katılımcı ile görüşülmüştür. Nitel saha araştırmasından elde edilen bulgular analiz edilerek güvencesizliğin sosyal, kültürel ve ekonomik boyutu ortaya konulmuştur. Güvencesizlik deneyimleri, katılımcıların kır-kent bağlantıları, istihdamla ilişkileri, sosyal konumları, mülk sahipliği, formel/enformel destek ağları, aile bağları, tasarruf imkanları, sosyal ilişkileri, devletle ilişkileri ve beklentileri, risk algıları, duygusal ve ruhsal durumları sorgulanarak somutlaştırılmıştır. Bu temalar, deneyimlerin analiz çerçevesini de oluşturmuştur. Sosyal güvencesizliğin, bireyleri risk unsurlarına açık ve kırılgan hale getirdiği bulgulanmıştır. Sosyal ilişkileri kırılganlaşan güvencesizlerin, bağsız kaldığı ve birey olarak toplumda kendilerini var etme imkânı bulamadıkları bulgulanmıştır. Sosyal ağlar, sosyal güvencelerden yoksun kesimler için gündelik hayatın sürdürülmesinde önemli bir işleve sahiptir. Bu bağlamda aidiyet önemli bir konum işgal eder. Katılımcıların sınıfsal konumları bakımından alt sınıf içerisinde de ayrıştırılmış olarak yer aldığı görülmektedir. Katılımcılarda güvencesizliğin, mensubiyet yitimi, risklere açıklık, duygusal sağlık sorunları, devlete, kamu kurumlarına ve topluma güvensizlik, adalete olan inancın yitimi olarak sonuç verdiği bulgulanmıştır. Türkiye'de sosyal politik sorunların yükünün bireye devredilmeye çalışıldığı ancak devredilemez ve paylaşılamaz bir noktada olduğu görülmektedir. Korumaların ve güvenceliliğin nasıl oluşturulacağı günümüz olumsuz bireyciliğinin temel sorunudur. Birey olarak var olmanın riskleri artarken, sosyal devletin, birey olmakla korumalara sahip olmanın birlikteliğini sağlaması, toplum olarak var olmanın zorunlu koşulu olarak önümüzde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis reveals the experience of insecurity of the social insecurity for Turkey with the qualitative field research conducted in Bursa's Yavuz Selim, Arabayatağı, Piremir, Mevlana, Ulus, Emek and Panayır, using semi -structured depth interview technique. 30 participants were interviewed in the study. The findings obtained from the qualitative field research were discussed and the social, cultural and economic dimension of insecurity was revealed. Insecurity experiences, participants' rural connections, relations with employment, social positions, property ownership, formal/informal support networks, family ties, savings opportunities, social relations, state relations and expectations, risk perceptions, emotional and mental situations were embodied. These themes have also formed the analysis frame of experiences. It is found that social insecurity makes individuals open and fragile to risk elements. It is found that the insecurity whose social relations are fragile remained uninhabitable and could not find the opportunity to create themselves in society as an individual. Social networks have an important function in maintaining daily life for segments that lack social security. In this context, belonging occupies an important position. It is seen that the participants are also separated within the lower class in terms of their class positions. In the participants, it was found that the loss of insecurity, openness to risks, emotional health problems, state, public institutions and society insecurity, and the loss of belief in justice. It is seen that the burden of social political problems in Turkey is tried to be transferred to the individual, but at a point that cannot be transferred and shared. How to create guards and safety is the main problem of today's negative individualism. While the risks of existence as an individual increases, the unity of being an individual and the association of being an individual stands in front of us as a compulsory condition of existence as a society.