Epileptik çocuklarda olaya bağlı potansiyeller
Event related potentials in children
- Tez No: 91490
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik epileptik sendrom tanılan alan çocuklarda Olaya Bağlı Potansiyeller (OBP)'ler değerlendirildi. Radyolojik ve/veya histopatolojik olarak yapısal anomali saptanan 27 ve yapısal anomalisi olmayan 18 epileptik çocuğun işitsel ve görsel OBP'leri kaydedildi ve sonuçlar 21 sağlıklı çocuğun verileri ile karşılaştırıldı. Ayrıca epileptik olguların 21 tanesine ayrıntılı nöropsikolojik değerlendirme (zeka -sözel ve performans-, sözel öğrenme, görsel anlık bellek ve yürütücü işlevler) yapıldı. Yapısal lezyonu olan ve olmayan epileptik çocuklarda görsel OBP N2 ve P3 latans ortalamaları, sağlıklı çocuklara göre anlamlı olarak uzun bulundu (p0.05). Benzer şekilde yüksek kortikal işlevler açısından da anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Epileptik sendrom çeşidi, elektroensefalografî (EEG) anomalisinin varlığı ya da çeşidi, kronik tedavide kullanılan ilaç sayısı (mono- ya da politerapi), OBP dalga latans ve morfolojilerim etkilememekteydi (p>0.05). Sonuç olarak; epileptik aktivitenin, işitsel ve görsel OBP N2 ve P3 büeşenlerinin latanslannda uzamaya neden olduğu belirlendi. Radyolojik ve/veya histopatolojik yapısal patoloji varlığının, OBP anomalilerini etkilemediği; bu durumla uyumlu olarak da yüksek kortikal bilişsel işlevlerin, yapısal anomali varlığı ile ilişkili olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Event related potentials (ERPs) were examined in children with various epileptic syndromes. Visual (VERPs) and auditory event related potentials (AERPs) in 27 epileptic children with structural abnormalities and in 18 cases without structural abnormalities were recorded and compared to the data of 21 healthy children. Neuropsychological examination (verbal and performance IQ, verbal learning, visual memory and executive functions) in 21 epileptic children was done.