Sağlık meslek lisesi öğrencilerinde benlik-saygısı düzeyi ile okul başarısının incelenmesi
  1. Tez No: 91491
  2. Yazar: AYŞE ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-1- ÖZET Bu çalışma, Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin Benlik-Saygısı düzeyleri ile Başarılarını araştırmak amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İl Merkezinde, araştırma yapılacak Sağlık Meslek Lisesi yetkilileri ile görüşüp gerekli izinler alındıktan sonra bu okullarda öğrenim gören son sınıf öğrencilerinden çalışmamıza katılmayı kabul eden 137'si kız, 5'i erkek toplam 142 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; literatür bilgisine dayalı olarak geliştirilen, öğrencileri tanıtıcı Bilgi Formu ve Rosenberg Benlik-Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma,“t testi”, tek yönlü varyans analizi ve“ki kare”ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, öğrencilerin yaş ortalamaları 17.97±0.62 olup, %88.7'si çekirdek aileye, %41.5'i dört ya da daha fazla kardeşe ve %88.7'si dengeli ekonomik yapıya sahip, öğrenci annelerinin %62'si, babalarının %56.4'ü ilköğretim mezunu olup, annelerin %87.4'ü ev hanımı babaların ise %37.3'ü serbest çalışmaktadır. Kız öğrencilerin, Benlik-saygısı düzeyleri, erkek öğrencilere oranla daha yüksek ve yatılı öğrenim gören öğrencilerin“İnsanlara Güven Duymaları”, gündüzlü öğrencilere oranla daha fazladır. Öğrencilerin, aile tipi, ekonomik yapısı, kardeş sayıları, kardeş sıralaması, anne-babamn eğitimi ve mesleği benlik-baygısı düzeylerini etkilememektedir.-2- Öğrencilerin, genel olarak benlik-saygısı düzeylerinde bir fark saptanmazken, alt ölçümlerde okullar arası farklılık saptanmıştır. Öğrencilerin, Benlik-Saygısı düzeyi ile aile tipleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna karşın aile tipleri ile“Kendilik Kavramının Sürekliliği”ileri derecede anlamlı,“İnsanlara Güven Duyma”ve“Hayalperestlik”düzeyleri anlamlı bulunmuştur. Öğrencilerin benlik-saygısı düzeyi ile başarıları arasında anlamlı bir fark saptanmazken,“Kendilik Kavramının Sürekliliği”ve“Depresif Duygulanım”düzeyleri anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-3- SUMMARY This methodologic and descriptive study was designed to evaluate self-esteem levels and success of students having education at Vocational Health School. The study sample consisted of 142 graduate students in Istanbul, of whom 137 were girls and 5 were boys, who gave consent to participate in the study. Necessary permission was obtained from the authorities of Vocational Health School prior to study. Data were collected using a literature-based acquisition questionnaire and the Rosenberg Self-Esteem Inventory. Results were analysed using percentage, average, and standard deviation calculations and one-way variance analysis and chi-square test. Average age of students was found to be 17.97±0.62 years. Of the study students, 88.7% had come from a core-family structure, 41.5% had four or more siblings, 88.7% had a stable economic status. Sixty- two percent and 56.4% of the students' mothers and fathers had only primary school education, respectively. Of mothers, 87.4% were housewives, and 37.3% of fathers had private occupations. The study showed that girls had higher levels of self-esteem levels than those of boys. Levels of confidence in people were higher in boarding students than those of daytime students. Factors such as family type, economic status, number of siblings, sequence of siblings, education levels and occupation of mothers and fathers were found not to exert influence on self-esteem levels.Overall self-esteem levels did not show significant differences, while subscale scores were found significantly different between individual schools. No significant difference was documented between self-esteem levels and family patterns. However, there was highly significant relationship between family patterns and Self Concept Consistency. Significantly increased levels of Confidence in People and Imagination were found. While no significant relationship was found between self-esteem levels and their success, Self Concept Consistency and Depressive Feelings exhibited significant levels.