İslam iktisadı finans yöntemleri etkinliğinde maliye politikası araçlarının rolü: Vergi teşvikleri
The role of fiscal policy tools in the effectiveness of Islamic economics finance methods: Tax incentives
  1. Tez No: 914905
  2. Yazar: ÖMER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye'de 1984 yılından itibaren Özel Finans Kurumları adıyla ortaya çıkan ve yasa değişiklikleri sonrası“Katılım Bankacılığı”adıyla İslami esaslarda faaliyet yürüten bankalar ile katılım prensipleri çerçevesinde“Katılım Sigortacılığı”adıyla sigortacılık faaliyetlerinin yürütülmesi ve gelişimi için devlete düşen destekleyici görevin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Devletin iktisadi sisteme müdahalesi maliye politikası araçlarının kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Vergilemenin genel yapısında oluşturulan değişikliklerden“vergi teşvikleri”ile finansal sisteme olan talebin oransal olarak gelişimi sağlanabilir mi sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Devletin finansal sisteme yön vermesi açısından kamuya ait katılım finans ve sigortacılığı kurumlarının kurulması önemli olmakla birlikte, İslam iktisadının yerleşmesi ve yaygınlaşması açısından maliye politikası araçlarının kullanılmasının yerindeliği tartışılmaktadır. Maliye politikası temel araçlarından olan verginin finansal sistemde oluşturacağı teşviklerle, katılım bankacılığı ve katılım sigortacılığı piyasa etkinliğinin artırılıp artırılamayacağı konusunda ülke örneklerinden yola çıkılarak bilgiler vermek tez çalışmasında temel hedef olarak belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the supportive duty of the state for the execution and development of insurance activities under the name of“Participation Insurance”within the framework of participation principles and banks operating on Islamic principles under the name of“Participation Banking”, which emerged as Private Financial Institutions in Turkey since 1984 and after the amendments to the law. State intervention in the economic system is realized through the use of fiscal policy instruments. The answer to the question of whether“tax incentives”, one of the changes in the general structure of taxation, can ensure the proportional development of the demand for the financial system is investigated. Although the establishment of public participation finance and insurance institutions is important for the state to guide the financial system, the appropriateness of using fiscal policy instruments in terms of the establishment and spread of Islamic economics is discussed. The main objective of this thesis is to provide information on whether the market efficiency of participation banking and participation insurance can be increased through the incentives that tax, one of the main instruments of fiscal policy, will create in the financial system, based on country examples.