Küresel iklim değişikliği ve Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarının incelenmesi
Global climate change and Turkey's review of climate change policies
  1. Tez No: 914913
  2. Yazar: HURİYE SARIÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi devrimi sonrasında yaşanan makineleşme, sanayileşme ve kentleşme yavaş ancak etkili bir şekilde çevrenin ve zamanla da atmosferin yapısında değişim, dönüşüm ve bozulmalara neden olmuştur. Bu durum, zaman içinde iklimsel değişikliklere yol açmıştır. İklim değişikliği sorunu ilk olarak ulusal boyutta ele alınmıştır. Ancak ortaya çıkardığı etki ve sonuçların tüm dünyayı etkisi altına alması ile sorun, zaman içerisinde küresel bir boyutta ele alınmaya başlamıştır. Bu bağlamda sorunun çözümüne yönelik uluslararası iş birlikleri, müzakereler, konferanslar ve çalışmalar yapılmıştır. Küresel iklim değişikliği sorunu, tüm dünya devletlerini etkilediği gibi Türkiye'yi de önemli ölçüde etkilemektedir. Öyle ki Türkiye'de, özellikle son yıllarda iklim değişikliğine bağlı birçok sorun meydana gelmektedir. Bu sorunlar, sadece iklim değişikliğine doğrudan maruz kalan vatandaşları değil aynı zamanda tüm ülkeyi olumsuz biçimde etkilemektedir. Türkiye, 1970'lerden itibaren iklim değişikliğiyle ilgili uluslararası çalışmalara taraf olmaya başlamıştır. Küresel sorunla mücadele edebilmek için uluslararası çalışmalar, konferans ve müzakerelere katılma, politika oluşturma gibi aşamalı bir şekilde birçok adım atılmaktadır. Ancak bu adımların, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında biraz yavaş olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu bağlamda Türkiye'deki küresel iklim değişikliğine yönelik oluşturulan kamu politikalarının ne seviyede olduğunun incelenmesi oldukça önem arz etmektedir. Çalışmanın konusu, Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarıdır. Çalışmanın amacı sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkmaya başlayan ve etkileri hızla yayılan iklim değişikliği sorunun tarihsel gelişimi, Türkiye'ye üzerindeki etkileri ve Türkiye'de iklim değişikliğine yönelik yapılan politika, strateji ve eylemlerin yeterli olup olmadığının incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmada ilk olarak kamu politikası kavramı analiz edilmekte, aktörleri ile politika yapım süreci irdelenmektedir. Sonrasında ise iklim değişikliği sorunu ve bu soruna ilişkin uluslararası çalışmalar ele alınmaktadır. Son bölümde de iklim değişikliğinin Türkiye üzerindeki etkileri ile Türkiye'nin iklim değişikliğine yönelik kamu politikaları, stratejileri ve eylem planları tüm yönleriyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The mechanization, industrialization and urbanization experienced after the industrial revolution slowly but effectively caused changes, transformations and deteriorations in the structure of the environment and eventually the atmosphere. This situation led to climatic changes over time. The problem of climate change was first addressed on a national scale. However, with the effects and results it created affecting the entire world, the problem began to be addressed on a global scale over time. In this context, international cooperation, negotiations, conferences and studies were carried out to solve the problem. The global climate change problem significantly affects Turkey as it affects all countries of the world. In fact, many problems related to climate change have occurred in Turkey, especially in recent years. These problems negatively affect not only the citizens directly exposed to climate change but also the entire country. Turkey has started to be a party to international studies on climate change since the 1970s. Many steps are being taken gradually, such as international studies, participation in conferences and negotiations, and policy making, in order to combat the global problem. However, it is possible to say that these steps are a bit slow when compared to developed countries. In this context, it is very important to examine the level of public policies developed in Turkey regarding global climate change. The subject of the study is Turkey's climate change policies. The aim of the study is to examine the historical development of the climate change problem, which started to emerge with the industrial revolution and whose effects are rapidly spreading, its effects on Turkey, and whether the policies, strategies and actions taken in Turkey regarding climate change are sufficient. In this context, the concept of public policy is first analyzed in the study, and its actors and policy-making process are examined. Then, the climate change problem and international studies on this problem are discussed. In the last section, the effects of climate change on Turkey and Turkey's public policies, strategies and action plans regarding climate change are examined in all aspects.