Yeni göç hareketi olarak iklim değişikliğine bağlı uluslararası göçler ve Türkiye'nin buna ilişkin politikaları
International migration dur to climate as a new midration movement and Turkey's policies regarding it
  1. Tez No: 914915
  2. Yazar: SİNEM BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç olgusu insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. İnsanlar yaşam alanlarının konforu için göç etmişlerdir. İnsan yerleşimlerinin tarihsel süreç boyunca, su kaynaklarına, ormanlık alanlara, verimli topraklara sahip olan yerlerde kurulduğu görülmektedir. Yaşam alanlarında yaşanan değişen şartlar karşısında yer değiştirmek yani göç etmek zorunda kalmışlardır. Göçlerin tek bir sebebi olmamakla birlikte bu çalışmada iklim değişikliği ile ilgili göçler ele alınmıştır. Göçlerin göç edilen ülkelerin demografileri, ekonomileri ve pek çok alanda etkili olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ülkelerin göç olayları karşısında ulusal bir politikalarının oluşturulmuş olması gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin küresel iklim değişikliği nedeniyle yaşanan göç olaylarına karşı oluşturduğu ve uygulamakta olduğu politikalar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is as old as human history. People migrated for the comfort of their living spaces. It is seen that human settlements were established in places with water resources, forest areas and fertile soils throughout the historical process. In the face of the changing conditions in their living spaces, they had to relocate, that is, to migrate. Although there is no single reason for migrations, migrations related to climate change are discussed in this study. It is seen that migrations are effective in the demographics, economies, defenses and many areas of the migrated countries. Therefore, countries should have a national policy against migration events. In this study, it has been tried to examine the policies that Turkey has created and implemented against migration events due to global climate change.