Ebeveynlere yönelik bir psikolojik ilk yardım eğitim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin test edilmesi
Developing and assessing the effectiveness of a psychological first aid training program for parents
- Tez No: 914916
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ebeveynlerin, çocuklarının yaşadığı travmatik olaylar karşısında etkili ve doğru müdahalelerde bulunabilmeleri, çocukların uzun vadeli psikolojik sağlıklarını önemli ölçüde etkilemektedir. Psikolojik ilk yardım, travma sonrası stresin azalmasında ve duygusal iyileşme sürecinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ebeveynlere yönelik psikolojik ilk yardım eğitim programlarının, ebeveynlerin çocuklarına destek olma kapasitesini artırarak, çocukların travma sonrası iyileşme süreçlerini olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir. Bu yarı deneysel tez çalışması, ebeveynlere yönelik kısa süreli bir psikolojik ilk yardım eğitim programı hazırlamak ve programının etkililiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aydın ili Kuşadası ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden 48-72 aylık çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmada“Psikolojik İlk Yardım Uygulama Öz Yeterlik Ölçeği”,“Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği”,“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya 60 ebeveyn katılmış, veriler deney ve kontrol grupları arasında karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiksel analizlerin yanı sıra, tekrarlı ölçümler için üç ayrı karma ANOVA testi ve gruplar arası farkları ölçmek için tamamlayıcı analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitim programına katılan ebeveynlerin psikolojik ilk yardım uygulama öz yeterlikleri, travma ile başa çıkabilme algısı ve genel öz yeterlik puanlarında artış görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarının, ebeveynlere yönelik psikolojik ilk yardım eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve bu programların çocukların sağlıklı gelişimi için etkili bir müdahale aracı olarak uygulanmasına katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The ability of parents to intervene effectively and appropriately in response to traumatic events experienced by their children significantly impacts the children's long-term psychological health. Psychological first aid plays a critical role in reducing post-traumatic stress and supporting emotional recovery. In this context, it is believed that psychological first aid training programs for parents, by enhancing their capacity to support their children, will positively influence children's post-traumatic recovery processes. This quasi-experimental thesis study was conducted to design a brief psychological first aid training program for parents and to evaluate its effectiveness. The study group consisted of parents of children aged 48-72 months who attended an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in Kuşadası district, Aydın province, during the 2023-2024 academic year. The research employed the“Psychological First Aid Self-Efficacy Scale,”the“Trauma Coping Perception Scale,”the“General Self-Efficacy Scale,”and the“Personal Information Form.”A total of 60 parents participated in the study, and data were compared between the experimental and control groups. In data analysis, descriptive statistical analyses were performed, alongside three separate mixed ANOVA tests for repeated measures and supplementary analyses to assess group differences. SPSS 22 software was used for data analysis. The results indicated that parents who participated in the training program showed an increase in their psychological first aid self-efficacy, trauma coping perception, and general self-efficacy scores. The findings of this study are expected to contribute to the widespread implementation of psychological first aid training programs for parents and to their application as an effective intervention tool for promoting children's healthy development.