Kronik miyeloid lösemide nitrik oksit, hidrojen sülfür ve apototik genler arasındaki eksprısyon ve mutasıyon ilişkileri
Expression and mutational relationship between nitric oxide, hydrogen sulfide and apoptitic genes in chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 914917
  2. Yazar: BAHAADDIN AHMED SABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASHABİL AYGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Hematoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Hematology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kronik miyeloid lösemi, kan ve kemik iliğinde miyeloid hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize bir kanser tipidir. Bu hastalığa, kromozomal bir translokasyondan kaynaklanan BCR-ABL füzyon geninin varlığı neden olur. Bu füzyon geni tarafından kodlanan BCR-ABL onkoproteini, ABL kinaz enzemini sürekli olarak aktive eder ve kan hücrelerinin aşırı çoğalmasına dolayısı ile lösemik transformasyona yol açar. Bu durumun görülme sıklığı yılda 100.000 kişi de 1-2 vakadır. Çalışmamızda hematolojik, immünolojik ve genetik analizlerden yararlanılmıştır. Hematolojik değerilendirmeler için Coulter sayacı, immünolojik değerlendirmeler için ELISA tekniklerini kullanılmıştır. Ayrıca, genetik analizlerimiz için hem Sanger dizileme hem de Yeni Nesil dizileme (NGS: Next Generation Sequencing) yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmamızda, kronik Miyeloid Lösemi (CML) hastaları ile sağlıklı bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı hematolojik korelasyonlar ve CML hastaları ile sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı immünolojik korelasyonlar bulunmuştur. Sanger dizilemesi ile, CTH ve NO genlerinde 201 farklı mutasyon tespit edilmiştir. Ayrıca, 24 kromozomda 439 gende değişiklik maydana getiren 1.460 mutasyon tespit edilmiştir. Sonuç olarak, BCR-ABL-1 genine ilaveten, kronik miyeloid lösemi dahil olmak üzere değişik birçok gen de lösemi patogenezinde rol oynamaktadır. Ayrıca, CTH ve NO genlerinin hücre apoptozu ve CML insidansını düzenlemede rol oynadığı gürülmüştür. CML araştırmaları için gelecekte, bu hastalıkla ilişkili tüm genlerin yanı sıra, bu genleri etkileyen metilasyon süreçlerinin kapsamlı alanda araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia is a cancer characterized by an uncontrolled growth of myeloid cells in the blood and bone marrow. This disease is caused by the presence of the BCR-ABL fusion gene, which results from a chromosomal translocation. The BCR-ABL oncoprotein encoded by this fusion gene continuously activates the ABL kinase, leading to excessive proliferation of blood cells and leukemic transformation. The incidence rate of this condition is 1-2 cases per 100,000 individuals per year. In our research study, we utilized hematological, immunological, and genetic analyses. For hematological assessments, we employed a Coulter counter. For immunological evaluations, we utilized ELISA techniques. Furthermore, we were interested in employing both Sanger Sequencing and Next-Generation Sequencing methods for our genetic analyses. Our study found statistically significant hematological correlations between chronic myeloid leukemia (CML) patients and healthy individuals, as well as statistically significant immunological correlations between CML patients and healthy controls. Through Sanger Sequencing, we identified 201 distinct mutations in the CTH and NO genes. Furthermore, we detected 1,460 mutations that disrupted 439 genes across 24 chromosomes. In conclusion, in addition to the BCR-ABL-1 gene, multiple other genes have been implicated in the pathogenesis of leukemia, particularly chronic myeloid leukemia (CML). Furthermore, the CTH and NO genes have been found to play a role in regulating apoptosis and the incidence of CML. The future direction of CML research will focus on a comprehensive investigation of all genes associated with this condition, as well as the methylation processes affecting these genes.