Eğitim fakültelerine girişte uygulanan YKS barajına ilişkin öğretmen ve akademisyen görüşleri
Teacher's and academician's opinions on the YKS threshold applied for admission to faculties of education
- Tez No: 914918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma eğitim fakültelerine girişte uygulanan YKS sınav barajına ilişkin öğretmen ve akademisyen görüşlerini tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir ilde bulunan Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri, Eğitim Fakültesi müzik bölümü akademisyenleri ve Konservatuvar akademisyenleri oluşturmuştur. Çalışma grubunun seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinde ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Nitel araştırma prensipleriyle yürütülmüş olan çalışma verilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından görüşme formu hazırlanmış ve alanında uzman üç öğretim üyesinin uzman görüşüne sunulmuştur. Gelen dönütler doğrultusunda son hali verilen görüşme formu aracılığı ile yüz yüze görüşmeler yoluyla veriler toplanmış ve içerik analizine tabi tutularak tablolaştırılmış ve görüşler karşılaştırmalı olarak sonuçlandırılmıştır. Yapılan çalışma literatür tarandığında çok fazla araştırma olmaması bakımından diğer çalışmalara kaynak olma niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın bulgularına göre, Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri baraj uygulamasını öğretmenlik mesleği açısından doğru bulmaktadırlar. Bunun yanı sıra, öğrencilerin kültür derslerine yeterince önem vermemeleri nedeniyle baraj puanını almalarının zor olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca, Konservatuvarlarda verilen formasyon eğitiminin de uygun olmadığını dile getirmişlerdir. Eğitim Fakültesi akademisyenleri, baraj uygulamasını genel olarak doğru bulmakla birlikte, güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin bu barajı geçememesi nedeniyle öğrenci profillerinde müzikalite düzeyinin düştüğünü belirtmişlerdir. Ayrıca, Konservatuvarlarda verilen formasyon eğitimine de baraj uygulamasının getirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Konservatuvar akademisyenleri ise, bölüme gelen öğrenci sayısının arttığını ancak formasyon eğitiminin alan derslerinin önüne geçtiğini ifade etmiş ve bu eğitime de baraj uygulaması getirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Bu sonuçlara yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu sonuçlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions of teachers and academics regarding the YKS exam threshold applied during admissions to faculties of education. The study group consisted of fine arts high school teachers, music department academics from faculties of education, and conservatory academics from a city. Criterion sampling, a method of purposive sampling, was used in selecting the study group. To collect the data, an interview form was prepared by the researcher and submitted to three field experts for expert review. Based on the feedback received, the final version of the interview form was used to conduct face-to-face interviews. The collected data were subjected to content analysis, tabulated, and the opinions were compared for a comprehensive analysis. Upon reviewing the literature, this study stands out due to the limited number of similar studies, and thus, it serves as a valuable resource for future research. According to the findings, fine arts high school teachers believe the threshold is appropriate for the teaching profession. However, they also noted that students struggle to achieve the required score due to insufficient emphasis on cultural subjects. Moreover, they argued that the pedagogical training provided in conservatories is inadequate. Academics from faculties of education generally agreed with the threshold, but they expressed concern that the inability of fine arts high school students to pass the threshold has lowered the musical proficiency of the student body. They also suggested that a threshold should be applied to the pedagogical training provided in conservatories. On the other hand, conservatory academics observed that while the number of students entering their programs has increased, pedagogical courses have started to overshadow field-specific courses, and they advocated for applying a threshold to these courses as well.