Sağlık kaygısının sağlık hizmeti talebini ertelemeye etkisi: İstanbul Tema Hastanesinde yatan hastalar üzerine bir araştırma
The effect of health anxiety on postponing the demand for health care: A study on patients hospitalized in Istanbul Tema Hospital
- Tez No: 914973
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile kronik hastalığı olan kişilerin sağlık kaygılarının sağlık hizmeti talebi davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesinde yatmakta olan 178 hastanın katılımı ile veriler elde edilmiştir. Veri toplamak için kişisel bilgi formu, sağlık anksiyetesi envanteri kısa ölçek ve sağlık hizmeti talep erteleme davranış ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanması için kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler ilk olarak analiz açısından uygunluk gözetilerek değerlendirilmiş ve SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) girişleri yapılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma sahip olup olmadığı incelenerek, kullanılacak analiz yöntemleri belirlenmiştir. ANOVA testi, Welch testi, Tukey testi ve pearson korelasyon ve regresyon testlerinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak sağlık kaygısının sağlık hizmeti talebi üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Kronik hastalığa sahip bireylerin kaygı duygu durumu puanları kronik hastalığı olmayan bireylere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanı sıra kronik hastalığı olan bireylerin hastalığını bilmeyen bireylere kıyasla daha fazla sağlık hizmeti talebinde bulunduğu sonucuna varılmıştır. Kadınların sağlık kaygı düzeyleri erkeklere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Düşük gelir durumuna sahip bireylerin kaygı durumları daha yüksek sonucuna varılmıştır. Bunun yanında düşük gelir düzeyine sahip bireylerin sağlık hizmeti talebinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan bireylerin daha fazla sağlık hizmeti talebinde bulunmaktan kaçındığı ve ertelediği sonucuna varılmıştır. Daha fazla hastane ziyareti yapan bireylerin daha fazla sağlık kaygısına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bireylerin hastalık düşüncesi arttıkça bireysel çare arama düzeyide artmaktadır. Kişinin sağlık kaygısı arttıkça bireysel çare arama düzeyide artmaktadır. Bunun yanında kişinin hastalık düşüncesi arttıkça sağlık hizmeti talebinden kaçınma ve harekete geçmeme düzeyide artmaktadır. Sonuç olarak sağlık kaygısı, bireysel çare arama, kaçınma, harekete geçememe ve sağlık hizmeti talebi ile güçlü anlamlı ilişkilere sahiptir. Kişilerin sağlık kaygısı arttıkça sağlık hizmeti talebi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the effect of health concerns on health service demand behaviors of people with chronic diseases. In line with this purpose, data were obtained with the participation of 178 patients hospitalized at BHT Clinic Istanbul Tema Hospital. Personal information form, health anxiety inventory short scale and health service demand postponement behavior scale were used to collect data. The easy sampling method was used to collect the data. The data obtained were first evaluated by considering the suitability in terms of analysis and SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) entries were made. By examining whether the research data has a normal distribution, the analysis methods to be used were determined. ANOVA test, Welch test, Tukey test and pearson correlation and regression tests were used. As a result, it has been concluded that health concern has an effect on the demand for health services. The anxiety mood scores of individuals with chronic disease were found to be higher than individuals without chronic disease. In addition, it has been concluded that individuals with chronic diseases demand more health services than individuals who do not know their disease. Women's health anxiety levels were found to be significantly higher than men's. The anxiety states of individuals with low income status have been concluded with a higher conclusion. In addition, it was found that the demand for health services of individuals with low income levels was higher. It has been concluded that individuals who do not have any health insurance avoid and postpone demanding further health care. It has been concluded that individuals who visit more hospitals have more health anxiety. As the idea of individuals' disease increases, the level of individual remedy search increases. As the person's health anxiety increases, the level of individual remedy search increases. In addition, as the person's thought of illness increases, the level of avoiding the demand for health services and not taking action increases. As a result, health anxiety has strong meaningful relationships with individual remedy search, avoidance, inability to act and health care demand. As people's health anxiety increases, so does the demand for health services.