Design of a mathematics learning environment: Contribution of metacognitive and argumentation practices on problem solving
Matematik öğrenme ortamı tasarımı: Argümantasyon ve üstbiliş becerilerinin problem çözme üzerine etkisi
  1. Tez No: 914990
  2. Yazar: ALEV GÜNEŞ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ENGİN ADER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Öğrencilerin problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, öğretmenler, araştırmacılar ve eğitim politikacılarının gündeminde olan bir konudur. Öğrencilerin problem çözme süreçlerinde düşüncelerini ifade edebilme, başkalarının akıl yürütmelerini değerlendirme ve üstbilişsel becerileri kullanma yeteneklerinin önemi literatürde vurgulanmaktadır. Bu çalışma, sınıf tartışmalarına argümantasyon ve üstbilişin dahil edilmesiyle öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için, bu kritik becerilerin geliştirilmesini teşvik eden bir öğrenme ortamı tasarlanmıştır. İstanbul'da bir devlet okulunda bir eğitim yılı boyunca yürütülen tasarım tabanlı araştırma, iki farklı beşinci sınıf öğrencileri ve onların matematik öğretmenlerini içermektedir. Çalışmada, çeşitli araç ve yöntemlerin kullanıldığı iki döngü bulunmaktadır. Argümantasyon ve üstbilişteki gelişmeler, üç farklı zaman diliminde gerçekleştirilen sınıf konuşma analizleriyle izlenmiş ve argümantasyon şemaları ve üstbilişsel konuşma analizi ile sunulmuştur. Öğrencilerin problem çözme performansı, eğitim yılının başında ve sonunda uygulanan iki matematik testi ile incelenmiştir. Argümantasyon şemaları ve sınıf konuşma analizi, öğrencilerin argümantasyon ve üstbiliş becerilerinde bir iyileşme olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, matematik testlerinin sonuçları, öğrencilerin problem çözme performansının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığını göstermektedir. Çalışmanın bulguları, argümantasyon ve üstbiliş becerilerinin problem çözme durumlarında kullanıldığı ve teşvik edildiği bir öğrenme ortamı tasarlayarak problem çözme becerisinin geliştirilebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Development of problem solving skills of students have been a topic on the agenda of teachers, researchers, and policymakers. The importance of students ability to articulate their thoughts, evaluate others' reasoning, and use metacognitive skills during problem solving activities is emphasized in the literature. The study aims to improve students' problem-solving abilities by incorporating argumentation and metacognition into classroom discussions. To achieve this, a learning environment is designed to foster the development of these critical skills, which are essential for effective problem solving. The design-based research was conducted over one school year in a public school in İstanbul, involving two fifth-grade classrooms and their mathematics teachers. The study included two iterative cycles using various tools and methods. Development in argumentation and metacognition is tracked through classroom talk analysis carried out at three different time periods, and presented with argumentation schemas and metacognitive talk analysis. Problem solving performance of students are examined with two mathematical tests that are applied at the beginning and end of the school year. Argumentation schemas and metacognitive talk analysis of classrooms indicate that there is an improvement in argumentation and metacognitive skills of students. Additionally, the results of mathematical tests show that students' problem solving performance improved in a statistically significant way. The findings of the study suggest that problem solving skill can be improved through designing a learning environment where argumentation and metacognitive skills are utilized and promoted in problem solving situations.