Yabancı dil kaygısının meta analiz yöntemiyle araştırılması
Investigation of foreign language anxiety by meta analysis method
  1. Tez No: 915005
  2. Yazar: HİKMET ULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, yabancı dil kaygısının akademik başarı üzerindeki genel etkisini ve belirlenen moderatör değişkenler açısından etkisini meta analiz yöntemi ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma problemi çerçevesinde, hem yurtiçi hem de yurtdışı literatürde bulunan çalışmaları inceleyerek, bağımsız değişkenler, kullanılan yöntem, veri toplama aracı, yaş, sınıf düzeyi ve örneklem büyüklüğü gibi moderatör değişkenler açısından genel bir görüş elde etmek hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, yabancı dil kaygısının öğrencilerin dil başarısı üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen etki büyüklüğü (-0.30), kaygının başarı üzerindeki etkisinin orta düzeye yakın olduğunu işaret etmektedir. Çalışmaya ait diğer verilerden, p değeri 0.00 olup 0.05'ten küçük olduğu için bu bulgu istatistiksel olarak anlamlıdır. Standart hata, etki büyüklüğünün tahminindeki belirsizliğin bir ölçüsüdür. Standart hata ne kadar küçükse, tahmin edilen etki büyüklüğü o kadar güvenilir olur. Bu durumda, standart hata 0.02'dir; bu da etki büyüklüğünün oldukça kesin bir tahmin olduğunu gösterir. %95 güven aralığı, etki büyüklüğünün gerçek değerinin %95 olasılıkla bu aralıkta olduğunu gösterir. Etki büyüklüğünün gerçek değeri %95 olasılıkla -0.35 ile -0.26 arasında yer almaktadır. Güven aralığı, etki büyüklüğünün kesinliğini değerlendirmenin bir başka yoludur. Eğer güven aralığı sıfır değerini içermezse, bu durumda etki büyüklüğünün sıfırdan anlamlı derecede farklı olduğu söylenebilir. Bu güven aralığı -0.35 ile -0.26 arasında olduğundan, etki büyüklüğünün sıfırdan anlamlı derecede farklı olduğunu göstermektedir. Moderatör degişkenler açısından sonuçlara göre, yıl değişkeninin modelde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (p değeri 0.20). Literatürde yıl değişkeninin etkisinin araştırıldığı çalışmalar sınırlıdır. Örneklem büyüklüğünün modelde anlamlı bir etkisi olduğu (p değeri
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the overall impact of foreign language anxiety on academic achievement and its effects in terms of identified moderator variables using the meta-analysis method. Within the scope of the research problem, the study aims to obtain a general view by examining studies found in both domestic and international literature, considering moderator variables such as independent variables, methods used, data collection tools, age, grade level, and sample size. The findings of the study indicate that foreign language anxiety has a significant and negative impact on students' language achievement. The obtained effect size (-0.30) suggests that the effect of anxiety on achievement is close to a moderate level. Other data from the study show that the p-value is 0.00, which is less than 0.05, making this finding statistically significant. The standard error measures the uncertainty in the estimation of the effect size. The smaller the standard error, the more reliable the estimated effect size. In this case, the standard error is 0.02, indicating that the effect size is a fairly precise estimate. The 95% confidence interval indicates that there is a 95% probability that the true value of the effect size lies within this range. The true value of the effect size is likely between -0.35 and -0.26 with 95% probability. The confidence interval is another way to assess the precision of the effect size. If the confidence interval does not include the value of zero, it indicates that the effect size is significantly different from zero. Since this confidence interval ranges from -0.35 to -0.26, it confirms that the effect size is significantly different from zero. When all these values are considered together, it is concluded that foreign language anxiety has a significant and negative impact on language achievement. This indicates that as students' anxiety levels increase, their language achievement decreases, which is consistent with findings from other studies in the literature. For example, a study by Horwitz, Horwitz, and Cope (1986) found that foreign language anxiety negatively affects students' language learning process and reduces their performance. Another important study by MacIntyre and Gardner (1994) showed that foreign language anxiety disrupts cognitive processes during language learning, thereby reducing students' performance. In terms of moderator variables, the results indicate that the year variable does not have a significant effect on the model (p-value 0.20). There are limited studies in the literature investigating the effect of the year variable. However, the sample size has a significant effect on the model (p-value