Kur'an ilimleri bağlamında Hucurât sûresi: Klasik-çağdaş mukayesesi
Surah Hucurat in the context of Quran sciences: Classical-contemporary comparison
  1. Tez No: 953950
  2. Yazar: HASAN ÇİZMECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hucurât Sûresi, içerdiği ahlâkî ilkeler, toplumsal düzenlemeler ve bireyler arası ilişkilere dair rehberlik edici hükümler sebebiyle“ahlâk sûresi”olarak da anılan Medenî bir sûredir. Bununla birlikte birçok Kur'ân ilmî yönünden zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle araştırma açısından anlamlı bir örnek niteliğindedir. Kur'ân ilimleri âyetlerin iniş sebebi, dili ve tarihî bağlamı gibi unsurları dikkate alarak Kur'ân'ın evrensel mesajının doğru anlaşılmasına yardımcı olur. Bu çalışma hucurat suresi özelinde klasik ve çağdaş tefsirleri Kur'ân ilimleri bağlamında karşılaştırarak, bu tefsirlerde hangi ilimlerin nasıl kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca bu tezde Kur'ân ilimlerinin farklı dönemlerdeki kullanım biçimleri incelenmiş; böylece zaman içindeki değişim ve süreklilikler belirlenmiştir. Araştırma, nitel yönteme dayalı olarak yürütülmüş; temel veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Veriler betimleyici ve analitik yaklaşımlarla değerlendirilmiştir. Klasik tefsirlerde Kur'ân ilimlerine detaylı bir şekilde yer verilirken, çağdaş tefsirlerde ise bu ilimler göz ardı edilmeden, daha seçici ve amaç odaklı bir yaklaşımla kullanılmıştır. Ayrıca, âyetlerin temel mesajları her iki dönemde de korunduğu gözlenmiş ancak bu mesajlara ulaşma yöntemleri, dönemin şartlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surah al-Ḥujurāt is a Medinan chapter often referred to as the“Chapter of Ethics”because it presents moral principles, social regulations, and guidance for interpersonal relations. Moreover, due to its rich content in various aspects of Qurʾānic sciences, it serves as a valuable case for scholarly analysis. Qurʾānic sciences contribute to a proper understanding of the Qurʾān's universal message by considering elements such as the occasions of revelation, linguistic features, and historical context of the verses. This study aims to compare classical and contemporary tafsirs in the context of Qurʾānic sciences, specifically focusing on how these sciences are employed in the commentaries on Sūrah al-Ḥujurāt. In addition, the thesis examines how the application of Qurʾānic sciences has evolved across different historical periods, thus identifying patterns of change and continuity over time. The research was conducted using a qualitative methodology, with document analysis as the primary data collection method. The data were evaluated through both descriptive and analytical approaches. While classical commentaries incorporate the Qurʾānic sciences in a detailed and comprehensive manner, contemporary commentaries adopt a more selective and purpose-oriented approach, without disregarding these sciences. Furthermore, the fundamental messages of the verses have been preserved in both periods, although the methods employed to reach these messages have varied according to the conditions of each era.