Potansiyel girişimci olarak üniversite öğrencilerinde sürdürülebilirlik farkındalığının incelenmesi
Examination of sustainability awareness in university students as potential entrepreneur
  1. Tez No: 915029
  2. Yazar: HÜLYA ELİK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sürdürülebilirlik, günümüzün en önemli konularından biri olarak hem bireylerin hem de toplumların geleceğe dair sorumluluklarını belirleyen bir kavramdır. Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine dayalı bir toplum inşa etmek, sadece çevresel değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği de içerir. Bu çalışmada, sürdürülebilirlik farkındalığının önemi göz önünde bulundurularak, üniversite öğrencilerinin bu konudaki bilinç düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilirlik farkındalığını incelemektir. Ayrıca sürdürülebilirlik farkındalığının demografik özelliklere ve girişimcilik eğilimi taşıyıp taşımamaya göre farklılık gösterip göstermediğide bu çalışmada ele alınan bir diğer konudur. Araştırma, geleceğin girişimcileri, çalışanları ve hem topluma hem de ekonomiye yön verecek nesil olmaları nedeniyle üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem yöntemi olarak kolay örnekleme kullanılmış ve çalışma, Düzce ünicersitesi öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Toplam 470 kişiden yüzyüze anketlerle veri toplanmıştır. Araştırmada, sürdürülebilirlik farkındalığı bilgi, çevresel farkındalık ve davranış olmak üzere üç boyutta ele alınmıştır. Verilerin analizi, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Versiyon 27) programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilirlik farkındalığına sahip oldukları, özellikle davranış boyutunda diğer boyutlara göre daha düşük bir eğilim gösterdikleri görülmüştür. Ayrıca, sürdürülebilirlik farkındalığının yaş, sınıf düzeyi ve ebeveynlerin eğitim durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle, 25 yaş üstü ve son sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik farkındalığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların kendilerini bir girişimci adayı olarak görmeleri ve kendilerinde girişimci özelliklerin olduğuna yönelik bir algıya sahip olmaları açısından ise sürdürülebilirlik farkındalığının en yüksek olduğu grup bu konuda net bir fikri olmayanlarda ortaya çıkmıştır. İşini kurmak ve kendini girişimci potansiyele sahip değerlendirme algısı düşük olanlarda sürdürülebilirlik farkındalığı daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability, as one of the most important issues of today, is a concept that determines the responsibilities of both individuals and societies for the future. Building a society based on sustainable development principles involves not only environmental but also social and economic sustainability. In this study, considering the importance of sustainability awareness, the level of awareness of university students on this issue was analysed. The aim of the study is to examine the sustainability awareness of university students. In addition, whether sustainability awareness differs according to demographic characteristics and whether they have entrepreneurial tendency is another issue addressed in this study. The research was carried out on university students because they are the entrepreneurs of the future, employees and the generation that will shape both society and the economy. Easy sampling was used as the sampling method and the study was carried out with Düzce university students. Data were collected from a total of 470 through face-to-face questionnaires. In the study, sustainability awareness is considered in three dimensions: knowledge, environmental awareness and behaviour. The data were analysed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, Version 27) software. As a result, it was seen that the university students participating in the research have sustainability awareness, but they show a lower tendency especially in the behaviour dimension compared to other dimensions. In addition, it was found that sustainability awareness differed according to variables such as age, class level and educational status of parents. In particular, it was determined that sustainability awareness of students over the age of 25 and senior students was higher. These findings, in terms of the participants seeing themselves as an entrepreneur candidate and having a perception that they have entrepreneurial characteristics, the group with the highest sustainability awareness was found in those who did not have a clear idea about this issue. Sustainability awareness was higher in those who had a low perception of starting their own business and having entrepreneurial potential.