Jean-Jacques Rousseau'nun Emile adlı eserinin eğitim felsefesi bağlamında incelenmesi
Examination of Jean-Jacques Rousseau's work named Emile in the context of educational philosophy
- Tez No: 915030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Fransız Aydınlanma döneminin en önemli isimlerinden biri olan Jean-Jacques Rousseau'nun eğitim felsefesi kaynakları, esasları, hedefleri ve riskleri bakımından;“Emile”adlı eseri incelenerek ele alınmıştır. Aydınlanma Çağı düşünürü olmasına rağmen bu çağın düşüncelerine karşı çıkan Rousseau; insan doğasına ve doğanın yasalarına çağının düşünce anlayışından farklı bir şekilde yaklaşır. Bunun bir yansıması olarak da çocuğa verilecek eğitimin, eğitimde kullanılacak araçların ve yöntemlerin tamamen doğal olması gerektiğini savunur. Rousseau'nun Emile adlı eseri; kaleme alınışının üzerinden on yıllar geçmesine rağmen halâ etkisini ve önemini artarak sürdüren bir başucu kitabı niteliğindedir. Eser, eğitim felsefesi ve çocuk eğitimine dair önemli bir metindir. Yaptığımız incelemeler neticesinde Rousseau'nun, insanın mutluluğuna büyük bir önem verdiğini; tüm çabasının, insanı mutluluğa götürecek yolları, öğrencisine rehberlik ederek bulmasını sağlamak olduğu görülmektedir. Bunu yaparken aklın ve bilimin gösterdiği yolu izlediği, doğanın rehberliğinde öğrencisinin deneyimleyerek öğrenmesini, keşfetmesini, çaba sarf etmesini istediği anlaşılmaktadır. Eser, Rousseau'ya göre içeriği açısından oldukça geniştir; ancak, ele aldığı konu açısından değerlendirildiğinde oldukça küçük bir yapıt olarak görülmektedir. Bunun sebebi, eğitimin insan hayatının en önemli süreci olmasıdır. Rousseau, bir insanın eğitiminin, kalınlığı ne kadar olursa olsun, bir kitabın içine sığdırılamayacak kadar yoğun, geniş, derin ve önemli bir konu olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the educational philosophy of Jean-Jacques Rousseau, one of the most important names of the French Enlightenment period, in terms of its sources, principles, goals and risks; his work“Emile”was examined and discussed. Although he was a thinker of the Age of Enlightenment, Rousseau opposed the ideas of this age; he approaches human nature and the laws of nature in a different way than the mentality of his time. As a reflection of this, he argues that the education to be given to the child and the tools and methods to be used in education should be completely natural. Rousseau's work called“Emile”is a reference book that continues to increase its influence and importance even though decades have passed since it was written. The work is an important text on the philosophy of education and child education. As a result of our examinations, Rousseau has greatly contributed to human happiness. It is seen that he attaches great importance to this and that all his efforts are to guide his students to find the ways that will lead people to happiness. It is understood that he follows the path shown by reason and science and wants his students to learn, discover, and make efforts through experience under the guidance of nature. According to Rousseau, the work is quite broad in terms of its content; however, when evaluated in terms of the subject it deals with, it is seen as a rather small work. The reason for this is that education is the most important process of human life. Rousseau emphasizes that a person's education is a subject that is too dense, broad, deep, and important to fit into a book, no matter how thick it is.