Spinal anestezi altında inguinal herni operasyonu geçirecek hastalarda hidroksizin ve alprazolam premedikasyonunun anksiyete , postoperatif ağrı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of hydroxyzine and alprazolam premedication on anxiety, postoperative pain, and patient satisfaction in patients undergoing inguinal hernia surgery under spinal anesthesia
  1. Tez No: 915061
  2. Yazar: HANİFİ KESKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Cerrahi geçirecek hastalar pereoperatif anksiyete, stres, altında olup, bu durum psikolojik ve fizyolojik olmsuzluklara yol açabilmektedir.Premedikasyonla bu durum kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda alprazolam ve hidroksizin premedikasyonu sonrası Spinal anestezi altında, inguinal herni operasyonu geçirecek hastaların ansiyete,postoperative ağrı ve hasta memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla hastalar ; vital bulguları ,BIS,APAIS, IOWA ölçekleri ,ilk analjezik uygulama zamanı,intraoperatif analjezik gereksinimi ve VAS ağrı skoru ile değerlendirildi ve karşılaştırıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr İlhan Varank Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde, hastanemiz etik kurulundan (18.04.2023 tarihli 2023/70 karar numarası) onay alındıktan sonra prospektif gözlemsel klinik çalışma olarak başlatıldı.Çalışmamız ; ASA 1-3 grubuna giren , 18 yaş üstü olan 16' sı kadın 89' u erkek olmak üzere 105 olgu 3 grupta incelendi. Alprazolam (Xanax) alan olgular , Grup A (n=35), Hidroksizin alan olgular , Grup H (n=35), premedikasyon almayan hastalar , Kontrol grubu (n=35) idi. Grup A (Alprazolam) hastalarına operasyon 2 saat öncesi 1 mg oral alprazolam (Xanax) verildi.Grup H (Hidroksizin) hastalarına operasyon 2 saat öncesi 2 mg/kg oral hidroksizin (Atarax) verildi.Kontrol Grubu (Grup K): Bu gruptaki hastalara premedikasyon uygulanmadı. Tüm hastalar ameliyattan 120 dk önce ziyaret edildiklerinde Amsterdam PreoperativeAnxietyand Information Scale (APAİS) anksiyete skorları değerlendirilip kaydedildi. Damaryolu serviste açılan hastalar ameliyathaneye alındıklarında APAİS skoru tekrarlandı. Ameliyat odasına alınan hastalara standart monitörizasyon KTA,NIKB,spO2 ve anestezi derinliği için BİS uygulandıktan sonra ilk verileri kaydedildi. Ameliyat boyunca 15 dakika aralıklarla kalp tepe atım (KTA), noninvaziv kan basıncı (NIKB) ve periferik oksijen satürasyonu(SpO2), Bispektral indeksi (BİS), postoperative Visual Analog Skala (VAS) değerleri ölçülüp kaydedildi.Sedasyon BİS (Bispektral indeks) ile takip edildi. Ayrıca intraoperatif ek analjezik ihtiyacı ve ilk analjezik uygulama zamanı kaydedildi.Ameliyat bitiminde derlenme odasına alınan hastalar derlenme kriterleri (ALDRETE skoru≥9 puan) tamamlanınca APAİS skoru tekrarlanarak ardından servise transfer edildi. 24 saat sonra servis odalarında ziyaret edilen hastalara İOWA anestezi sonrası hasta memnuniyet skalası uygulandı. BULGULAR: Çalışmamızda 3 grup arasında yaş, BMI, gibi demografik özellikler ile operasyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.Erkek cinsiyet daha fazla idi(erkek %85 -kadın %15). Alprazolam grubu (Grup A) premedikasyon sonrası KTA,BIS,OAB 'ları daha düşüktü (p< 0.05).Grup A ameliyathane,postoperatif 0dk, 15dk, 30dk ,45dk, 60dk, 75dk bakılan OAB, KTA ve BIS değerleri anlamlı olarak düşük bulundu. Gruplar arasında SpO2 değerleri arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi.Spo2 değerleri hiçbir olguda %94'ün altına düşmedi. Alprazolam grubu VAS skorları ameliyathane,postop 1saat,2 saat,postoperatif 24. Saatte kontrol ve Hidroksizin gruplarına göre düşük ölçüldü(p< 0,05), Kontrol ve Hidroksizin grupları arasında anlamlı fark yoktu.(p>0,05) Alprazolam grubunda APAIS VE IOWA skorları Kontrol ve Grup H ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük bulundu(p 0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Patients undergoing surgery often experience perioperative anxiety and stress, leading to psychological and physiological adverse effects. Premedication is employed to manage these conditions. This study aimed to compare the effects of alprazolam and hydroxyzine premedication on anxiety, postoperative pain, and patient satisfaction in patients undergoing inguinal hernia surgery under spinal anesthesia. Patients were evaluated and compared using vital signs, BIS, APAIS, and IOWA scales, time to first analgesic administration, intraoperative analgesic requirements, and VAS pain scores. METHODS: After obtaining approval from the Ethics Committee of the University of Health Sciences Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital (decision number 2023/70 dated 18.04.2023), this prospective observational clinical study was conducted in the Anesthesiology and Reanimation Clinic. A total of 105 patients, 16 females and 89 males, aged over 18 years and classified as ASA 1-3, were divided into three groups: Group A (n=35) received 1 mg oral alprazolam (Xanax) 2 hours before surgery; Group H (n=35) received 2 mg/kg oral hydroxyzine (Atarax) 2 hours before surgery; and the Control Group (n=35) received no premedication. APAIS anxiety scores were assessed and recorded 120 minutes before surgery and upon arrival in the operating room. Standard monitoring, including HR, NIBP, SpO₂, and BIS for anesthesia depth, was applied, and initial data were recorded. Measurements of HR, NIBP, SpO₂, BIS, and postoperative VAS scores were taken every 15 minutes during surgery. Sedation was monitored using BIS. Intraoperative additional analgesic requirements and time to first analgesic administration were recorded. Postoperatively, patients were transferred to the recovery room, and once recovery criteria (ALDRETE score ≥9) were met, APAIS scores were reassessed before transfer to the ward. The IOWA postoperative patient satisfaction scale was administered 24 hours later during ward visits. RESULTS: No statistically significant differences were found among the three groups regarding demographic characteristics such as age and BMI, or operation durations. Males predominated (85% male, 15% female). Post-premedication HR, BIS, and SBP were significantly lower in the alprazolam group (Group A) (p0.05). APAIS and IOWA scores were significantly lower in the alprazolam group compared to the control and hydroxyzine groups (p0.05).