Okul öncesi öğretmenlerinin siber aylaklık davranışlarına içsel, dışsal ve yönetimsel bağlamda öğretmen motivasyonunun etkisi
The effect of teacher motivation in internal, external, and managerial contexts on preschool teachers' cyberloafing behaviors
  1. Tez No: 915069
  2. Yazar: ECEM SERAY DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ MERTKAN GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez araştırması ile okul öncesi alanında çalışan öğretmenlerin, iş ortamında gösterdikleri siber aylaklık davranış düzeylerine, içsel, dışsal ve yönetimsel açıdan öğretmen motivasyonun etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yordayıcı ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıları, Türkiye genelinde özel veya devlet okullarında görev yapmakta olan 209 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması süreci, üç bölümden oluşan bir form ile çevrimiçi bir şekilde yürütülmüştür. Araştırma anketinin birinci bölümünde katılımcılara ait kişisel bilgileri içeren bir form; diğer iki bölümde sırasıyla“Siber Aylaklık Ölçeği”ile“İçsel, Dışsal ve Yönetsel Faktörler Bağlamında Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında veri ve analizlerin varsayımlarının kontrolü, betimsel istatistikler, değişkenler arasındaki ilişki katsayılarının tespiti ve değişkenler arası olası etkinin hesaplanması gibi istatistiksel işlemler için SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit doğrusal regresyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğretmenlerinin siber aylaklık seviyesi ortalama değerin altında olup, öğretmen motivasyonu yüksek seviyededir. Erkek ve özel okullarda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin ölçekten aldıkları ortalama siber aylaklık puanlarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. İlişkisel açıdan öğretmenlerin siber aylaklık düzeyleri ile içsel, dışsal ve yönetimsel bağlamda öğretmen motivasyonları arasında negatif yönde ve zayıf ama anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yaş ve kıdem yılı ile motivasyon arasında ise pozitif yönde zayıf ama anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak okul öncesi öğretmenlerin siber aylaklık düzeyi üzerinde öğretmen motivasyonun anlamlı etkisinin açıklama gücü %3,6 belirlenmiştir. Son olarak, yürütülen çoklu doğrusal regresyon analizinde, siber aylaklık düzeyini %6,4 oranında açıklayan tek anlamlı yordayıcının içsel motivasyon değişkeni olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis research aims to examine the impact of intrinsic, extrinsic, and administrative teacher motivation on the levels of cyberloafing behavior demonstrated by preschool teachers in the workplace. A predictive correlational research method was employed in the study. The participants consisted of 209 preschool teachers working in private or public schools across Turkey. The data collection process was conducted online using a form divided into three sections. The first section of the survey included a personal information form for the participants, while the other two sections utilized the“Cyberloafing Scale”and the“Teacher Motivation Scale in the Context of Intrinsic, Extrinsic, and Administrative Factors,”respectively. For the statistical procedures, including assumption checks, descriptive statistics, determination of correlation coefficients between variables, and calculation of possible effects between variables, the SPSS 23.0 software package was used. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), simple linear regression analysis, and multiple linear regression analysis were employed in the study. The findings revealed that the cyberloafing level of preschool teachers is below the average, while teacher motivation is at a high level. Male preschool teachers and those working in private schools were found to engage in cyberloafing behavior during class significantly more than other groups. Relationally, negative and weak but significant relationships were found between the teachers' cyberloafing levels and their motivation in the context of intrinsic, extrinsic, and administrative factors. Additionally, a positive and weak but significant relationship was found between teachers' age, years of service, and motivation. Finally, the explanatory power of teacher motivation on the level of cyberloafing among preschool teachers was determined to be 3.6%. In the multiple linear regression analysis conducted, only intrinsic motivation was identified as a significant predictor, explaining 6.4% of the cyberloafing level.