Lüks markaların sosyal medya içerikleri üzerine bir araştırma
A research on luxury brands' social media contents
  1. Tez No: 915123
  2. Yazar: AHMET İLKER ONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KUZUCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, Public Relations, Advertising, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde sosyal medyanın önemli bir iletişim aracına dönüştüğü düşünülmektedir. Markalar bu iletişim aracını ticari amaçlarla, pazarlama faaliyetlerinin bir parçası olarak kullanmaktadır. Bu çalışma, etkileşim oluşturmak için gereken çevrim içi deneyim ve etkili içerik üretim yöntemlerinin belirlenmesi için, lüks markaların kullandığı sosyal medya içeriklerini incelemektedir. Lüks markaların üstlendikleri öncü rol ve diğer sektörler tarafından takip ve taklit edildiği varsayımı sebebiyle ile bu çalışmada özne olarak tercih edilmiştir. Çalışma, lüks markaların sosyal medya paylaşımlarında kullandıkları tasarım öğelerini ve bu ögelerin sosyal medya etkileşimi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmış bir içerik değerlendirmesidir. Hangi tip içeriklerin etkileşim sağladığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Etkileşim miktarına etki eden öğeleri belirleyerek daha yüksek etkileşim ve olumlu çevirim içi deneyimin nasıl sağlanabileceğinin yolları aranmıştır. Çalışmada, 1 Mart 2024 ve 14 Mart 2024 tarihleri arasında, Louis Vuitton, Dior ve Gucci markalarının, Facebook ve Instagram sosyal medya ağlarında yayımladıkları sosyal medya içerikleri görsel açıdan incelenmiştir. İçerik analizinin ardından, görsel ve etkileşim arasında anlamlı bir bağ olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları, lüks markaların sosyal medya içeriklerinin, yenilikçi ve yaratıcı olması gerektiği sonucunu vermiştir. Paylaşımların şu özellikleri taşıması gerektiği ortaya çıkmıştır: lüks deneyimi yansıtmalı, prestij vaat etmeli, yüksek kalite ve benzersizlik hissini vurgulamalıdır. Araştırmaya göre en çok etkileşim alan içerikler; ünlü kişilerle ortak gerçekleştirilen proje içerikleridir.
Özet (Çeviri)
Today, it is thought that social media has become an important communication tool. Brands use this communication tool for commercial purposes, as part of their marketing activities. This study examines the social media content used by luxury brands to determine the online experience and effective content production methods required to create interaction. Luxury brands were chosen as the subject of this study due to their leading role and the assumption that they are followed and imitated by other sectors. The study is a content evaluation conducted to examine the design elements used by luxury brands in their social media posts and the effects of these elements on social media interaction. It is aimed to determine which types of content provide interaction. By identifying the elements that affect the amount of interaction, ways to ensure higher interaction and a positive online experience were sought. In the study, the social media contents published by Louis Vuitton, Dior and Gucci brands on Facebook and Instagram social media networks between March 1, 2024 and March 14, 2024 were visually examined. Following the content analysis, the amount of interaction was determined and it was investigated whether there was a meaningful connection between the visual and the interaction. The findings of the research concluded that the social media content of luxury brands should be innovative and creative. It has been revealed that the posts should have the following characteristics: reflect the luxury experience, promise prestige, and emphasize the feeling of high quality and uniqueness. According to the research, the contents that receive the most interaction are; These are project contents carried out jointly with famous people.