Geleceğe köprü kurmak: Tersine mentorluk ve kuşaklararası etkileşimin gücü
Building a bridge to the future: Reverse mentoring and the power of intergenerational interaction
- Tez No: 915183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, tersine mentorluk yöntemini dijital çağ bağlamında değerlendirmek ve bu yöntemin liderlik gelişimi, bilgi transferi ve kuşaklar arası iletişim üzerindeki etkilerini betimlemektir. Mentorluk kavramı günümüzde sıkça karşımıza çıkan bir kavram olsa da tersine mentorluk, halen daha gelişmekte olan yeni bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu yaklaşım, genellikle genç ve daha az deneyime sahip bireylerin, daha tecrübeli ve genellikle üst düzey pozisyonlarda olan bireylere mentorluk yapması prensibine dayanmaktadır. Yapılan literatür incelemesi, tersine mentorluk kavramı üzerine özellikle Türkiye'de sınırlı sayıda çalışma yapıldığını ortaya koymaktadır. Bu tez, bu kavramı derinlemesine inceleyerek akademik literatüre yeni bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir. Çalışma, tersine mentorluk uygulamalarının geleceğine yönelik öngörüler sunmakta olup, bu konuyu ele alan sınırlı sayıdaki araştırmalar arasında yer almaktadır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma türleri içerisinde yer alan doküman analizi kullanılmıştır. Doküman analizi, hem basılı hem de dijital formatlardaki belgeleri sistematik bir şekilde incelemek ve analiz etmek için kullanılan bir yöntemdir. Çalışmada mentorluk, tersine mentorluk ve kuşak kavramları incelenmiştir. Çalışma sonucunda, tersine mentorluk yönteminin dijital çağın iş dünyasında ve toplumda önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak dijital teknolojilerin ve iletişim araçlarının tersine mentorluk ilişkilerini nasıl şekillendirebileceği ve bu ilişkilerin nasıl güçlendirilebileceği konularında ileriye dönük araştırmalara olan ihtiyacı da ortaya koymaktadır. Literatür incelendiğinde tersine mentorluk kavramı üzerine yapılmış çalışmaların özellikle Türkiye'de az sayıda olduğu görülmektedir. Bu tez tersine mentorluk kavramını detaylı bir şekilde ele alarak, literatürdeki boşluğu doldurmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the reverse mentoring approach in the context of the digital age and to describe its effects on leadership development, knowledge transfer, and intergenerational communication. Although mentoring is a commonly encountered concept today, reverse mentoring stands out as a new approach that is still developing. This approach involves younger and less experienced individuals mentoring older individuals who are generally more experienced and in higher positions. The literature review indicates that there are limited studies on the concept of reverse mentoring, especially in Turkey. This thesis aims to provide a new perspective to the academic literature by examining this concept in depth. The study presents predictions regarding the future of reverse mentoring practices and is among the few studies addressing this topic. Document analysis, classified as a qualitative research method, was used in this study. This method systematically examines and analyzes documents in both printed and digital formats. The concepts of mentorship, reverse mentoring, and generations are explored. The findings suggest that the reverse mentoring method can play an important role in the business world and society of the digital age. It also reveals the need for future research on how digital technologies and communication tools can shape and strengthen these mentoring relationships. When the literature is examined, there are few studies on reverse mentoring, particularly in Turkey. This thesis aims to help fill the gap in the literature by examining reverse mentoring in detail.