Köpeklerde Ligamentum Patella'nın deneysel patellar avulsiyonunun çelik tel ve polydioxanone iplikle onarımı
Repairing of the experimentally induced patellar avulsion of the patellar ligament with stainless steel and PDS-II (Pollydioxanone) in dogs
  1. Tez No: 91522
  2. Yazar: ENGİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
81 8. ÖZET Köpeklerde Ligamentum Patella'nın Deneysel Patellar Avulsiyonunun Çelik Tel ve Polydioxanone İplikle Onarımı Ligament rupturlarının onarımında polydioxanone'un çelik tele alterna tif olup olamayacağının araştırılması için deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışma, değişik cins ve yaştan 30 adet sokak köpeğine ait sol Lig. patella üzerinde yürütüldü. Çalışma kapsamına alınan 30 köpek 10'ar hayvanlık 3 gruba ayrıldı (Grup I, II ve III). Her gruptaki hayvanlardan 5'inde çelik tel, diğer 5'inde ise PDS-II kullanıldı. I. Gruptaki olgular 35 gün, II. Gruptakiler 70, III. Gruptakiler 105 gün süreyle izlenerek klinik, radyolojik ve histopatolojik incelemeleri yapıldı. Her bir hayvan 2 mg/kg Xylazine HCI ve 20 mg/kg Ketamin HCl'in 5 dakika arayla İM enjeksiyonuyla oluşturulan genel anesteziyi izleyerek, ilgili bacak üstte kalacak şekilde operasyon masasına lateral pozisyonda yatırıldı. 8 cm'lik medial para-patellar deri ensizyonunu izleyerek deri altı dokular küt olarak diseke edilmek suretiyle bölge açığa çıkarıldı. Lig. patella, patellar ucundan bir bisturi ile kesilerek avulsiyon gerçekleştirildi. Patellaya 1 mm çaplı matkap ucuyla birbirine parelel 2 adet longitudinal tünel açıldı. Ruptur oluşturulan ligamente sürekli kilit dikişi (Locking Suture) uygulandıktan sonra dikiş materyali patelladaki tünellerden geçirilip düğümlenerek fiksasyon sağlandı. Doku katları ayrı ayrı dikilerek bölge kapatıldı. İlgili bacağa 3 hafta süreyle PVC destekli bandaj uygulandı. Postoperatif dönemde belli aralıklarla her olgunun A/P ve M/L pozisyonlarda radyogramları alınarak değerlendirildi. 3. Haftadan itibaren I. Gruptaki hayvanların kendi halinde gezmelerine izin verildi. II ve III.82 Gruplardaki hayvanlara normal yürüyüşlerin yanında 5. haftadan itibaren düz koşular da yaptırıldı. Çelik tel uygulanan 3 olgu ile (Olgu No: 16,27,30) PDS-II uygulanan 1 olguda (Olgu No: 22) şiddetli topallık gözlendi. Klinik ve radyolojik incele meler çelik tel uygulanan bu olgulardan 2'sinde (Olgu No: 16,27) telin iki taraflı koptuğunu, diğerinde tek taraflı kopmayla birlikte medial patellar luk- sasyon (MPL) oluştuğunu, PDS-II uygulanan 1 olguda ise MPL şekillendiğini ortaya koydu. Diğer olgularda herhangi bir anormaliteyle karşılaşılmadı. İzleme süreleri sonunda bütün köpeklere ötenazi uygulandı. Operas yon bölgesinin ekspoze edilmesinden sonra yapılan makroskopik bakıda bütün olgularda ligament ile patella arasında yapışmanın sağlandığı görüldü ve herhangi bir anormaliteyle karşılaşılmadı. Histopatolojik inceleme için alınan doku parçaları % 10'luk Nötral Formol Solüsyonu'nda tespit edildi. Rutin histolojik işlemlerle parafin serilerden geçirilerek hazırlanan bloklardan 0.5 mikron kalınlığında kesitler alınarak hazırlanan preparatlar Hematoksi- len - Eosin'le boyandı ve ışık mikroskopta incelendi. Mikroskobik bakıda her bir gruba ait alt gruplarda benzer bulgular saptandı. Özellikle ligamentle patellanın birleşme düzeyinde görülen hücresel yoğunlaşmalar granulasyon- un şekillendiği anlamında değerlendirildi. İzleme süresince her 3 gruba ait bütün olgularda 35 güne kadar belli belirsiz bir topallık saptandı. Bu nedenle postoperatif 35 günlük süre klinik olarak tam bir iyileşme için yetersiz görüldü. İyileşme oranlarının çelik tel uygulanan olgularda % 70, PDS-II uygu lananlarda % 90 olduğu gözlendi. Sonuç olarak, klinik, radyolojik ve histopatolojik incelemeler ışığında PDS-H'nin çelik tele iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
83 9. SUMMARY (Experimentally Induced Avulsion of Ligamentum Patella's Repair with Stainless Steel and PDS - II (Polydioxanone) in Dogs) This experimentally designed study was performed in order to demonstrate whether polydioxanone could be alternative options in repair of ligament rupture, on the patellar ligament in 30 adult street-dogs in varius breed, sex and age. Designated 30 dogs were classified into 3 groups each contained 10 animals (Grup I, II and III). Five animals had steel wire and the other five had PDS-II from each group. Cases of Group I 35 days, Group II 70 days and Group III 105 days were observed. Clinical, radiological and histopathological assesment were done. Each animal was administrated 2 mg/kg Xylazine and 20 mg/kg of Ketamine HCI 5 minutes intervals followed by general anesthesia. Animals were lained on their back on the operation table with associated leg was suppended in the air. Followed by eight cm long incision of the medial patellar skin, tissues under the skin were dissected and the region was opened. Ligamentum patella was avulsioned at the patellar edge with a scalpel. Two longitudinal tunnels in patella were made using an 1 mm diameter- dril. After application of locking suture on the ruptured ligament, fixation was achieved as suture material was passed through the tunnels and tied in the patella. The region was closed by means of stitching the tissue layers separatly. In operated leg was bandaged with PVC for 3 weeks. During post-operative period, each cases was A/P and M/L X- rayed and evaluated for definite intervals. After week, animals in Group II and III were run after 5th week besides normal walk.84 Severe lameness was observed on three cases which had steel wire (case nos: 16, 27 and 30) and one case which had PDS-II (case no: 22). Clinical and radiological investigations demonstrated that wire was ruptured at both sides in two cases of these steel wire applied animals (case nos: 16, 27) and in the other case single side rupture with medial patellar luxation (MPL) was sees (case no:22), on the other hand in one case which PDS-II applied again showed MPL. There was not any complication noticed in the other cases. All dogs were killed under euthanasia after follow up period. When operation site was exposed and scrutinized macroscopically, it was confirmed that in those all cases ligament and patella were stuck together showing no abnormality. Histopathologic biopsies were stored in 10% neutral formol solution. Following the basic histological procedures and paraffin series, each block was cut into 0.5 micron thick, stained with Hematoxylene-Eosine, then evaluated under light microscope.There were microscopically similaritites in each group and subgroups. Especially, the accumulation of cells at the junction of ligament and patella was explanied as granulation. During observation period, non- significant lameness was seen up to 35 days in each three groups. For this reason, the 35 days post-operative period was clinically insufficent for the recovery. The proportions of recovery were 70% in cases with steel wire and 90% in PDS-II cases. In conclusions, it was thought that PDS-II could be an alternative option to steel wire in the light of clinical, radiological and histopathological investigations.