Güvenlik anlayışında değişim: Özel güvenlik ve kamu yönetimindeki yeri
Change in security approach: Private security and their place in public administration
- Tez No: 915238
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
20. yüzyıl sonlarında kapanan Soğuk Savaş dönemi küreselleşme kültürel, siyasi ve ekonomik boyutları daha da ileri seviyeye taşımıştır. Avrupa Birliği'nin genişlemesi ile paralel olarak şekillenen yeni coğrafyalar ve sınırlar, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde meydana gelen stratejik düşünceler ve terör saldırıları, siyasi ve ekonomik ilişkileri oldukça etkilemiştir. Buna ek olarak ülkelerin sınırları içerisinde suç örgütleri ve suç ile mücadelede destek sağlayan kurumların mevcut teşkilat yapıları da donanım, yetki, hedef, görev ve güç bakımından değişime uğramış, suç önlemeye ilişkin tedbirler, yöntemler ve stratejiler tekrardan şekillenmiştir. Türkiye'de ise idari olarak tekrardan düzenlenme aşaması ve bunun neticesinde güvenlik hizmetleri alanında gelişen değişimler, dünyadaki farklı ülkeler ile benzerlikler taşımaktadır. Özel güvenlik hizmetleri sağlayan şirketler, belediye kökenli, ulusal veya bölgesel güvenlik kuvvetlerinin aksine, belirli bir alan üstünde profesyonelleşmeye başlamıştır. Günümüze kadar olan süreçte güvenlik hizmetleri nicel seviyede görünür bir hale gelmiştir. Bu çalışmada, Neo-liberalizm akımının büyüttüğü özel güvenlik şirketlerinin uluslararası ve Türkiye'de ekonomi politik bir değerlendirmesinin yapılmaya çalışılmıştır. Ek olarak, kamu idaresindeki yeri ve öneminin belirlenmeye çalışıldığı çalışmada, karşılaştırmalı vaka analizi kullanılmıştır. Bu amaçla konuya ilişkin Türkçe ve İngilizce makale, tez ve yayınlardan istifade edilmiş, ÖGŞ'lerinin küresel boyuttaki durumları ve gelişimleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda ilk aşamada güvenlik kavramı, güvenliğin gelişimi ve güvenliğe yönelik yaklaşımlar izah edilmiştir. İkinci bölümde özel güvenlik kavramı, tarihi ve gelişimi ile özel güvenlikten istifade edilen alanlar belirlenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise Türkiye'de özel güvenliğin gelişimi ve kamu idaresindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the 20th century, the end of the Cold War era and globalization took cultural, political and economic dimensions to a more advanced level. The emergence of new geographies and borders parallel to the enlargement of the European Union, as well as the strategic considerations and terrorist attacks that occurred in America during the second period of the 21st century, have greatly impacted political and economic relations. Furthermore, the existing organizational structures of criminal organizations and institutions providing support in the fight against crime within the borders of countries have also undergone changes in terms of equipment, authority, objectives, duties, and power, leading to a reshaping of measures, methods, and strategies for crime prevention. In Turkey, the administrative reorganization phase and the resulting changes in security services share similarities with other countries around the world. Companies providing private security services have become more specialized compared to municipal, national, or regional security forces. In the process up to the present day, security services have become more visible at a quantitative level. In this study, an economic and political evaluation of Private Security Companies promoted by the neo-liberalism movement is attempted both at the international level and in Turkey. The aim is to determine their role and importance in public administration through comparative case analysis. To achieve this goal, Turkish and English articles, theses, and publications related to the subject have been utilized to present the global status and developments of PSCs. Within this context, the first stage elucidates the concept of security, the evolution of security, and approaches toward security. The second section attempts to define the concept of private security, its history, development, and the areas where private security is utilized. Finally, the last section focuses on the development of private security in Turkey and its significance in public administration.