Afganistan'da bölgesel ve küresel bir güvenlik sorunu: DEAŞ Horasan Terör Örgütü
A regional and global security problem in Afghanistan: DAESH Khorasan Terrorist Organization
- Tez No: 915248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada DEAŞ Horasan Terör Örgütünün ideolojisi, yapısı, eylemleri ile bölgesel ve küresel tehdit boyutu ele alınmıştır. Bu tezin amacı küresel bir terör örgütü olan DEAŞ'ın Afganistan'daki uzantısı olan DEAŞ Horasan Terör Örgütü'nün bölgesel ve küresel tehdit boyutunu incelemektir. Çalışmada, küresel bir terör örgütü olan DEAŞ'ın Afganistan'daki uzantısı olan DEAŞ-H terör örgütünün, Afganistan'da bölgesel bir güvenlik tehdidi olarak görüldüğü, bölgesel istikrarı tehdit ettiği ve küresel bir güvenlik sorunu oluşturduğu hipotezi öne sürülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde terörizm kavramı, nedenleri ve türleri incelenmiştir. Bununla beraber DEAŞ'ın kuruluşu, yapısı ve tarihsel süreci detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Sovyetler Birliğinin Afganistan'ı işgali sonrası dönem incelenmiştir. Bu bölümde iç savaş dönemi, Taliban dönemi ve uluslararası müdahale dönemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu dönem içerisinde yer alan DEAŞ-H Terör Örgütünün ortaya çıkışı ve yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Afganistan'daki güvenlik tehditleri ve 2. Taliban iktidarı döneminde bölgesel aktörlerin Afganistan politikaları üzerinde durulmuştur. Taliban ile DEAŞ-H'nin ideolojik farklılıkları ve mücadelenin ortaya çıkma sebepleri incelenmiştir. Bununla beraber aralarındaki tüm çatışmalar, yıllara ve türlerine göre analiz edilmiştir. DEAŞ-H'nin saldırıları ve strateji değişimleri yıllara göre incelenmiştir. DEAŞ-H'nin stratejik hedefleri, eylemleri ve söylemleri üzerinden ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise DEAŞ-H'nin bölgesel ve küresel güvenliğe olan etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the ideology, structure, actions and regional and global threat dimension of DAESH Khorasan Terrorist Organization are discussed. The aim of this thesis is to examine the regional and global threat dimension of DAESH Khorasan Terrorist Organization, which is the extension of DAESH, a global terrorist organization, in Afghanistan. The study hypothesizes that the DAESH-K terrorist organization, which is an extension of the global terrorist organization DAESH in Afghanistan, is seen as a regional security threat in Afghanistan, threatens regional stability and poses a global security problem. In the first part of the study, the concept of terrorism, its causes and types are analyzed. In addition, the establishment, structure and historical process of DAESH is discussed in detail. In the second part of the study, the period after the Soviet Union's invasion of Afghanistan is analyzed. In this part, the civil war period, the Taliban period and the international intervention period are examined in detail. The emergence and structure of the DAESH-K terrorist organization in this period is examined. In the third part, the security threats in Afghanistan and the Afghanistan policies of regional actors during the 2nd Taliban rule were emphasized. The ideological differences between the Taliban and DAESH-K and the reasons for the emergence of the struggle were analyzed. In addition, all conflicts between them were analyzed according to years and types. DAESH-K's attacks and strategy changes are analyzed according to years. DAESH-K's strategic goals are analyzed through its actions and rhetoric. In the conclusion, the impact of DAESH-K on regional and global security is presented.