Matematik öğretmenlerinin özel ders alan öğrencilerin başarılarındaki faktörlere dair görüşleri
Mathematics teachers' views on factors affecting the success of students taking private tutoring
- Tez No: 915288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eğitim, en genel tanımıyla bireylerde yaşantılara dayalı olarak kalıcı izli davranış değişikliği meydana getirme işlemidir. Bu davranış değişiklikleri meydana getirmeyi amaçlayan eğitim programları, her ders ve kademede farklı değişiklikler kazandırmayı hedeflemektedir. Bu beklentiler öğrencileri kendi içerisinde bir yarışa sokmaktadır. Bununla birlikte sınıf içerisinde yapılan etkinlikler çoğu zaman hedeflere ulaşmada yetersiz kalmaktadır. Öğrencilerin ciddi bir rekabet içerisinde olduğu dönemlerde ebeveynler, çocuklarının kaliteli bir eğitim alması ve başarılı olabilmesi için çocuklarına özel kurumlardan ya da özel derslerden destek alma eğiliminde olmaktadırlar. Özel derslerin öğrenciye hızlı geri bildirim ve ilerleme sağladığı düşüncesi velileri bu yönde hareket etmeye itmektedir. Özel derslerin en önemli avantajları; Özel derslerde öğrenciye yönelik planlar yapmak, çeşitli kaynakları kullanmak, zamanı verimli kullanmak ve öğrencinin yapısını daha iyi analiz ederek özgün bir öğretim süreci oluşturmak mümkündür. Özel derslerin okul derslerini destekleyici bir eğitim sistemidir. Araştırmanın amacı özel derslerin öğrencinin akademik başarısına nasıl olumlu etkileri olduğunu matematik öğretmenlerinin bakış açısıyla incelemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 14 matematik öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu öğretmenler, hem ara sınıflara hem de sınavlara hazırlık amacıyla en az 3 yıldır özel ders veren matematik öğretmenleridir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Öğretmenlere göre özel ders alan öğrencilerin akademik başarılarının artmasının en önemli nedenleri şunlardır: Özel derslerin birebir olması; Öğrenciler için ders işleme hızları ayarlanabilir; malzeme kullanımı etkili olabilir; zaman planlaması yapılabilir; Öğrencinin konuları anlayıp anlamadığını belirlemek kolaydır; Farklı zorluk seviyelerindeki soruların çözümü, herhangi bir zaman kısıtlaması veya müfredat geliştirme sorunu olmadan yapılabilir. Öğretmenlerin, öğretmen adaylarının, öğrencilerin ve velilerin özel derslere ilişkin bilgi ve tutumlarının incelenmesi, bilgi ve tutumlarının arttırılması gerektiği düşünülmektedir Anahtar Sözcükler Birebir özel ders, Matematik, Özel ders, Matematik öğretimi, Gölge eğitim.
Özet (Çeviri)
Education, in its most general definition, is the process of creating permanent behavioral changes in individuals based on experiences. Educational programs aiming to bring about these behavioral changes aim to provide different changes in each lesson and level. These expectations put students in a race within themselves. However, the activities carried out in the classroom are often insufficient to achieve the goals. In periods when students are in serious competition, parents tend to get support for their children from private institutions or private lessons so that their children can receive a quality education and be successful. The idea that private lessons give the student rapid feedback and progress pushes parents to act this way. The most important advantages of private lessons are; It is possible to make plans for the student in private lessons, to use various resources, to use time efficiently and to create an original teaching process by better analyzing the student's structure. In this context, it can also be said that private lessons are an educational system that supports school lessons. The aim of the study is to examine how private lessons have positive effects on student's academic success from the perspective of mathematics teachers. The study was carried out in the 2023-2024 academic year with the participation of 14 mathematics teachers working in primary, secondary and high school schools affiliated with the Ministry of National Education. These teachers are mathematics teachers who have been giving private lessons for at least 3 years for both intermediate classes and exam preparation. Data were collected face-to-face using the semi-structured interview technique. According to teachers, the most important reasons for the increase in academic success of students taking private lessons are as follows: private lessons are one-on-one; Course processing speeds for students can adjusted; material use can be effectively; time planning can be done; It is easy to determine whether the student understands the topics; Solving questions at different difficulty levels can be done without any time constraints or curriculum development problems. It is thought that the knowledge and attitudes of teachers, teacher candidates, students and parents regarding private lessons should be examined and their knowledge and attitudes should be increased. Keywords One-to-one learning, Mathematics, Private lessons, Mathematics education, Shadow education