Implication of recent case histories of earthquake-inflicted mass movement; acase studies at ojiya city aftermaths the 2004 mid Niigata prefecture earthquakeand at İwaki city aftermaths the 2011 Fukushima prefecture hamadori earthquake
Depremden kaynaklanan kütle hareketlerinin incelenmesi; 2004 Nııgata bölgesi depreminden sonra ojıya şehrinde ve 2011 Fukushıma bölgesi hamadorı depreminden sonra Iwakı şehrinde durum çalışması
  1. Tez No: 915361
  2. Yazar: ÇİĞDEM TETİK BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZUO KONAGAİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Geological Engineering, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National Graduate Institute for Policy Studies
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Fay boyunca toprak ve kayaçlarda oluşan büyük gerilmeler, heyelanlar ve moloz akışları gibi deprem sonrası felaketleri tetikleyebilir ve bu da uzun süreli ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle bizden beklenen şeylerden biri, rasyonel rehabilitasyon stratejileri için gözlemlenebilir arazi şekillerindeki değişikliklerden mümkün olduğunca ortaya çıkarmaktır. Uzaktan algılama teknolojilerinin son zamanlardaki gelişimi, arazi şekli değişikliklerini tespit etmemizi sağlamıştır. Ancak, Eulerian koordinat sistemindeki açıklama, deprem sonrası jeo-tehlikelerle başa çıkmak için yer değiştirmelerin Lagrangian açıklamasına dönüştürülmelidir. Bu bireysel çalışmada, iki örnek vurgulanmıştır. Biri, 2004 Orta Niigata Eyalet Depremi'nden etkilenen, düşük katlı dağlık arazinin aktif kıvrım bölgesinde, Niigata eyaletindeki Ojiya Şehri, Uragara Mezrası'ndadır. Uragara Mezrası için mevcut yükseklik verisi kümesinden yer değiştirmelerin Lagrangian bileşenlerini çıkarma girişimi yapılmıştır. İkinci vaka çalışması 2011 Fukushima Eyaleti Hamadori Depremi'nden. Bu normal fay tipi deprem, Fukushima Eyaleti, Iwaki Şehri'nde bazı heyelanlara ve kaya düşmelerine neden oldu ve yaz aylarında sık sık meydana gelen artçı şoklar ve yoğun yağışlar nedeniyle bunların ciddi bir soruna dönüşeceği endişesi var. Bu nedenle çabaların çoğu, olası gelecekteki toprak/kaya kütlesi hareketleri için referans olarak mevcut kesin arazi şekillerini derlemeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Large strains built up in soils and rocks along a dislocated seismic fault can trigger post-earthquake disasters such as landslides and debris flows, which can cause long-lasting serious problems for rehabilitations and land conservations. Therefore one of what required of us is to deduce as much hidden signs as possible from observable change of landforms for rational rehabilitation strategies. Recent development of remote sensing technologies has enabled us to detect precise landform changes in the Eulerian space. However the description in the Eulerian coordinate system is to be converted to Lagrangian description of displacements to cope with post-earthquake geo-hazards. In this individual study, two examples are highlighted. One is in Uragara Hamlet, Ojiya City, Niigata prefecture in an active folding zone of low-rise mountain terrain, which was affected by the 2004 Mid-Niigata Prefecture Earthquake. An attempt was made to extract Lagrangian components of displacements from available set of elevation data for Uragara Hamlet. The second case study is from the 2011 Fukushima Prefecture Hamadori Earthquake. This normal-fault type earthquake triggered some landslides and rock falls in Iwaki City, Fukushima Prefecture, and there is a concern that they will grow into a serious problem given frequent aftershocks and heavy rains in summer. Much of effort is thus devoted to compile the current exact landforms as the reference for possible future soil/rock mass movements.