Dijital bağımlılık farkındalığı programının geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi: Ortaokul düzeyi
Need analysis for development of digital addiction awareness curriculum: Secondary school level
  1. Tez No: 915395
  2. Yazar: DİLEK TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin 'Dijital Bağımlılık Farkındalığı Programı'na yönelik eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Araştırmada karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında tarama deseni, nitel kısmında durum çalışması kullanılmıştır. Nitel bölümdeki çalışma grubu sekiz okul psikolojik danışmanı ve sekiz konu alanında uzman akademisyen olmak üzere 16 kişiden, nicel bölümdeki çalışma grubu ise Ordu ili Ünye İlçesi'nde çeşitli ortaokullarda öğrenim gören 306 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde Jamovi 2.3.24 programı kullanılmıştır. Ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklemler T Testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda altı temadan oluşan, öğrenme öğretme süreci ve ölçme değerlendirme yöntemlerini de içeren bir program önerisi ortaya çıkmıştır. Dijital Bağımlılık Ölçeği uygulanan ortaokul öğrencilerinden; yaşı büyük olanların küçük olanlara göre, diğer ortaokullarda eğitim gören öğrencilerin imam hatip ortaokullarında eğitim gören öğrencilere göre, 8. Sınıfta okuyan öğrencilerin 5,6,7. Sınıflarda okuyan öğrencilere göre, herhangi bir sanat dalı faaliyetine katılım gösteren öğrencilerin katılım göstermeyenlere göre, anne- baba ile daha fazla vakit geçiren öğrencilerin anne- baba ile daha az vakit geçirenlere göre, daha fazla dijital cihaz kullanan öğrencilerin daha az dijital cihaz kullananlara göre, günlük dijital cihaz kullanım süresi fazla olan öğrencilerin cihaz kullanım süresi daha az olanlara göre, telefon ve BT araçları kullanan öğrencilerin telefon ve BT cihazları kullanmayanlara göre dijital bağımlılık düzeyleri daha yüksek bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the educational needs of secondary school students regarding the 'Digital Addiction Awareness Curriculum'. A mixed method research design was used in the study. Survey desing was used in the quantitative part and case study was used in the qualitative part. The study group in the qualitative part consisted of 16 school psychological counselors and expert academicians in their fields, quantitative part consisted of 306 secondary school students in Ünye/Ordu. Personal Information Form, Digital Addiction Scale for Children and Semi-Structured Interview Form were used as data collection tools. The Jamovi 2.3.24 program was used to analyze the quantitative data. Independent sample t-test and One Way ANOVA analysis were used to compare the scale scores. Content analysis method was used to analyze the qualitative data. As a result of this research, a program proposal consisting of six themes for digital addiction awareness, including the learning-teaching process and measurement-evaluation methods has emerged. Digital addiction levels of the older ones were found to be higher than the younger ones, the students studying in other schools were found to be higher than the students studying in imam hatip schools, the eighth grade students were found to be higher than the students studying in other grades, the students participating in any art activity were found to be higher than the ones who did not, the students spending more time with parents were found to be higher than the ones spending less time with parents, the students who use more digital devices have higher digital addiction levels than those who use fewer digital devices, students who use more digital devices have higher digital addiction levels than those who use less, and students who use phones and IT devices have higher digital addiction levels than those who don't use.