Anne ve çocukta kronik hastalıkların varlığı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişki
The relationship between the presence of chronic diseases in mother and child and parental attitudes
- Tez No: 915468
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, anne ya da çocukta kronik hastalık olan ailelerdeki ebeveynlik tarzlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Anneler ve 2-6 yaş arası çocukları üç pediatri kliniğinden alınmış ve hem annenin hem de çocuğun sağlık durumuna göre sınıflandırılmıştır. Veriler vaka formu ve demokratik, otoriter, aşırı korumacı ve izin verici tutumları değerlendiren Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılarak toplanmıştır. Anne-çocuk sağlık durumu ile ebeveyn tutumu alt ölçekleri arasındaki ilişki ki-kare testiyle analiz edilmiştir. Daha sonra, karıştırıcı temel özellikler kontrol edilerek çoklu lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmaya 878 anne-çocuk çifti alınmıştır. Annelerin tutumları eğitim, çalışma durumu ve çocuğun yaşına göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate parenting styles in families dealing with mother-child chronic diseases. Mothers of children aged 2-6 years were recruited from three pediatric clinics and classified according to the health status of both mother and child. Data were collected using case files and the Parental Attitude Scale (PAS), which assesses democratic, authoritarian, overprotective and permissive attitudes. The relationship between mother-child health status and parental attitude subscales was analyzed using a chi-square test. Multiple logistic regression analyses were then performed controlling for confounding baseline characteristics. 878 mother-child pairs were included in the study. Mothers' attitudes varied according to their education, employment status, and age of the child.