İş amaçlı seyahatlerde turistlerin seyahat motivasyonları, destinasyon imaj algıları ve memnuniyetleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma: İstanbul örneği
The Relationship between travel motivations, destination image perceptions and satisfaction of tourists in business travel: The Case of İstanbul
- Tez No: 915469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT KODAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin önde gelen turizm destinasyonlarından biri olan İstanbul'un destinasyon imajı, ziyaretçilerin seyahat motivasyonları ve memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacına uygun oluşturulan ölçeklerden seyahat motivasyonu, destinasyon imajı ve memnuniyetleri ölçekleri ilgili alanyazında yer alan araştırmalardan uyarlanmıştır. Ölçek uyarlama süreci sonunda elde edilen ölçeklere doğrulayıcı faktör analizi yapılarak ölçeklerin güvenirliği ve geçerlilikleri sağlanmıştır. 2023 yılının Haziran ve Temmuz aylarında İstanbul'u iş amacıyla ziyaret eden yerli ziyaretçilerden 388 anket toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 23.0 programı ve LİSREL paket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Teorik modelde değişkenler arasındaki neden-sonuç ilişkileri, yapısal eşitlik modelleme tekniği kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçları, seyahat motivasyonunun destinasyon imajı ve seyahat memnuniyeti üzerindeki doğrudan etkilerinin yanı sıra, seyahat motivasyonu ve seyahat memnuniyeti arasındaki ilişkide destinasyon imajının aracı etkisinin olduğu saptanmıştır. Bu bulgular seyahat motivasyonu, destinasyon imajı ve seyahat memnuniyeti arasındaki ilişkilerin güçlü ve anlamlı olduğunu işaret etmektedir. Araştırma bulgularının literatüre teorik katkıları ele alınmış, ayrıca destinasyon yöneticileri ve paydaşlara yönelik pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the destination image of Istanbul, one of Turkey's leading tourism destinations, visitors' travel motivations, and their satisfaction. To achieve this aim, scales for travel motivation, destination image, and satisfaction were adapted from existing studies in the relevant literature. Following the scale adaptation process, the reliability and validity of the scales obtained were ensured through confirmatory factor analysis. A total of 388 surveys were collected from domestic visitors who traveled to Istanbul for business purposes during June and July of 2023. The data obtained were analyzed using the SPSS 23.0 software and the LISREL package programs. The causal relationships between the variables in the theoretical model were tested using the structural equation modeling technique. The analysis results revealed that travel motivation has a direct effect on both destination image and travel satisfaction. Additionally, it was determined that destination image has a mediating effect on the relationship between travel motivation and travel satisfaction. These findings indicate that the relationships between travel motivation, destination image, and travel satisfaction are strong and significant. The theoretical contributions of the research findings to the literature were discussed, and practical recommendations were provided for destination managers and stakeholders.