Kalp yetmezliği hastalarında manevi iyi oluş halinin umutsuzluğa etkisi
The effects of spiritual well-being on hopelessness in patients with heart failure
- Tez No: 915515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği tanısı almış hastalar da manevi iyi oluşun umutsuzluğa etkilerini saptamak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kalp Merkezi'nde, araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 259 hasta ile yürütüldü. Araştırma verileri 01.08.2023- 06.06.2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın verileri, hasta tanıcı bilgi formu, iyi oluşun maneviyat endeksi ölçeği, beck umutsuzluk ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, Pearson Korelasyon Analizi, Varyans analizi (varyansların homojen olduğu durumlarda LSD, olmadığı durumlarda Dunnet C kullanılmıştır) ve Spearman Korelasyon istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Verilerin normallik varsayımına uygunlukları ise“Kurtosis”ve“Skewness”kat sayıları (±2) ile hesaplanmıştır. Bulgular: Katılımcılar Öz Yeterlilik alt boyutundan 20.00±7.30, Yaşam Şeması alt boyutundan 22.54±5.49 ve İyi Oluşun Maneviyat Endeksinden 42.58±12.15 toplam puan almışlardır. Gelecek ile İlgili Duygular ve Beklentiler alt boyutundan 1.66±2.15, Motivasyon Kaybı alt boyutundan 2.94±3.17, Umut alt boyutundan 2.91±2.87 ve Beck Umutsuzluk Ölçeğinden toplam 7.56±7.94 puan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Material and Method: This study was conducted at Erzurum Atatürk University Research Hospital Heart Centre with 259 patients who met the inclusion criteria. Research data were collected between 01.08.2023 and 06.06.2024. The data in the study were collected face-to-face by the researcher using Patient Information Form, Spirituality Index of Well-being Scale, and Beck Hopelessness Scale. The data were analysed with SPSS for Windows 22 software. In the analysis of the data, in addition to numbers, percentages, minimum and maximum values, means and standard deviations; independent groups t test, Pearson Correlation Analysis, Analysis of Variance (LSD when the variances were homogeneous, Dunnet C when the variances were not homogeneous) and Spearman Correlation statistical analyses were used. Conformity of the data to normality assumption was calculated with“Kurtosis”and“Skewness”coefficients (±2). Results: The scores of participants were 20.00±7.30 on the Self-Efficacy subscale, 22.54±5.49 on the Life Scheme subscale and 42.58±12.15 on the Spirituality Index of Well-Being. The participants' scores were 1.66±2.15 on the Feelings and Expectations about the Future subscale, 2.94±3.17 on the Loss of Motivation subscale, 2.91±2.87 on the Hope subscale and 7.56±7.94 on the Beck Hopelessness Scale.