Pervanesiz fan tipi hava jeti itki sistemlerinin incelenmesi
Investigation of bladeless fan type air jet thrust systems
  1. Tez No: 915550
  2. Yazar: ABDULSAMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ERKAN AKANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, dairesel geometriye sahip ve 30 mm, 40 mm, 50 mm iç çapa; ayrıca 0,3 mm, 0,4 mm, 0,5 mm ve 0,7 mm yarık genişliğine sahip olacak şekilde tasarlanıp üretilen 10 farklı pervanesiz fan modelinin, farklı debi değerlerindeki itki kuvveti ölçümleri ve akış görüntüleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İtki kuvveti ölçümü iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada 150, 200, 240, 280, 320, 360,400 ve 440 SLPM debi değerlerinde modellerin itki kuvveti ölçülmüştür. Ardından 2000 mbar sabit giriş basıncı altında modellerin itki kuvveti ölçümü gerçekleştirilmiştir. Yapılan iki çalışma benzer sonuçlar vermiş olup yarık genişliğinin ve iç çap değerinin azalmasıyla birlikte itki kuvvetinin arttığı tespit edilmiştir. Akış görselleştirme çalışması ise 150 SLPM, 300 SLPM ve 450 SLPM debi değerlerinde yapılmıştır. Yapılan çalışmada yarıktan çıkan akış hızının artmasıyla fanın ön tarafından emilen hava miktarının arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Aynı yarık genişliğine sahip modellerde iç çapın azalmasıyla ve aynı iç çapa sahip modellerde yarık genişliğinin artmasıyla akışın yatayda daha düşük açı yaparak uzun mesafe yol aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines 10 bladeless fan models with circular geometries, designed and manufactured with inner diameters of 30 mm, 40 mm, and 50 mm, and slot widths of 0.3 mm, 0.4 mm, 0.5 mm, and 0.7 mm. The study investigated these models through thrust force measurements and flow visualization experiments under varying flow rate conditions. The thrust force measurements were conducted in two stages. In the first stage, thrust forces were recorded at flow rates of 150, 200, 240, 280, 320, 360, 400, and 440 SLPM. In the second stage, measurements were taken at a constant inlet pressure of 2000 mbar. Both sets of results were consistent, showing that thrust force increased as slot width and inner diameter decreased. Flow visualization experiments were carried out at flow rates of 150 SLPM, 300 SLPM, and 450 SLPM. The results indicated that higher exit velocities from the slot increased the volume of air drawn from the fan's front. Additionally, for models with the same slot width, reducing the inner diameter resulted in the flow extending further at a smaller horizontal angle. Similarly, for models with the same inner diameter, increasing the slot width produced comparable effects on flow behavior.