Farklı miktar ve boyutta siyah havuç ilavesinin şalgam suyu antioksidan aktivitesi, fenolik bileşenler ve antosiyanin profilleri üzerine etkisi
The effect of the addition of black carrot in different amounts and sizes on the antioxidant activity, phenolic compounds and anthocyanin profiles of shalgam juice
- Tez No: 915549
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şalgam suyu üretiminde standart bir teknik bulunmamakta, siyah havuç miktarı ve boyutu farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, farklı miktarlarda (%15, %20, %25) ve boyutlardaki (2 cm, 4 cm, 6 cm, 8 cm) siyah havuç ile üretilen şalgam suyunun renk, tat, antosiyanin profili, fenolik bileşen ve antioksidan kapasiteye etkileri incelenmiştir. Fermantasyon sırasında LAB, TMAB ve TM değerleri artış göstermiştir. Elde edilen şalgam sularında pH 3,34-3,4, toplam asitlik 6,7-9,15 g/L, kuru madde %1,76-4,42, kül %0,85-1,3, fenolik madde 96,07-130,78 mg GA/L, antosiyanin 98,13-232,47 mg/L aralığında tespit edilmiştir. Çalışmada, en uygun miktarın %20 siyah havuç, en uygun boyutun 2 cm olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, uzun süreli depolamanın etkileri ve doğal katkılarla raf ömrü uzun ürün geliştirilmesi için yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no standard technique for the production of shalgam juice and the amount and size of black carrot varies. In this study, the effects of different amounts (15%, 20%, 25%) and sizes (2 cm, 4 cm, 6 cm, 8 cm) of black carrots on color, taste, anthocyanin profile, phenolic compounds and antioxidant capacity of shalgam juice were investigated. LAB, TMAB and TM values increased during fermentation. The obtained shalgam juice had pH 3.34-3.4, total acidity 6.7-9.15 g/L, dry matter 1.76-4.42%, ash 0.85-1.3%, phenolic matter 96.07-130.78 mg GA/L, anthocyanin 98.13-232.47 mg/L. In the study, it was determined that the optimum amount was 20% black carrot and the optimum size was 2 cm. In addition, new researches are needed for the effects of long-term storage and the development of products with long shelf life with natural additives.