Yeni 3-fenil-5-metil-1H-indol-2-karbohidrazid türevlerinin sentezi ve yapı aydınlatması
Synthesis and structure elucielation of new 3-phenyl-5-methyl-1H-indole-2-carbohydrazide derivatives
- Tez No: 91556
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTAZE ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2,3,5-trisübstitüe-/i7-indol çekirdeği taşıyan aşağıdaki bileşikler elde edilmiştir: 3-Fenil-5-metiI-N2-( 1 -metiletiliden)- l#-indol-2-karbohidrazid, (V) 3-Fenil-5-metil-N2-(l-metilpropiliden)-l//'-indol-2-karbohidrazid, (VI) 3-Fenil-5-metil-N2-(l-etilpropiliden)-l//-indol-2-karbohidrazid,(Vn) 3-Fenil-5-metil- N2-siklopentiliden-l/Wndol-2-karbohidrazid, (Vül) 3-Fenil-5-metil- N2-siklohekziHden-l#-indol-2-karbohidrazid, (IX) 3-Fenil-5-metil-N2-(4-metilsiklohekziliden)-lJfiT-indol-2-karbohidrazid, (X) 3-Fenil-5-metil-N2-(4-etilsiklohekziliden)-l^-indol-2-karbohidrazid,(XI) 3-[[(3-Fenil-5-metil-lif-indol-2-il)karbonil]amino]-2,2-dimetil-4-tiya- zolidinon, (XII) 2-Etil-3-[[(3-fenil-5-metil-ljy-indol-2-il)karbonil]amino]-2-metil-4-tiyazo- lidinon, (Xm) 2, 2-Dietil-3-[[(3-fenil-5-metil-l/f-indol-2-il)karbonil]amino]-4-tiyazoli- dinon, (XIV) 4-[[(3-Fenil-5-metil-lH-indol-2-il)karbonil]amino]-l-tiya-4-azaspiro [4.4]- nonan-3-on, (XV) 4-[[(3-Fenil-5-metil-l/7-indol-2-il)karbonil]amino]-l-tiya-4-azaspiro [4.5]- dekan-3-on, (XVI) 4-[[(3-Fenil-5-metil-l/f-indol-2-il)karbonil]amino]-8-metil-l-tiya-4-aza- spiro[4.5]dekan-3-on, (XVII) 8-Etil-4-[[(3-fenil-5-metil-li?-indol-2-il)karbonil]amino]-l-tiya-4-azaspiro- [4.5]dekan-3-on, (XVIII) 2-EtiI-3-[[(3-fenil-5-metil-l/f-indol-2-iI)karbonil]amino]-2, 5-dimetil-4- tiyazolidinon, (XIX) 4-[[(3-Fenil-5-metil- liy-indol-2-il)karbonil]amino]-2-metil- 1 -tiya-4-aza- spiro[4.4]nonan-3-on, (XX) 4-[[(3-Fenil-5-metil-l/f-indol-2-il)karbonil]amino]-2-metil-l-tiya-4-aza- spiro[4.5]dekan-3-on, (XXI) 8-Etil-4-[[(3-fenil-5-metil-lJff'-indol-2-iI)karbonil]amino]-2-metil-l-tiya-4- azaspiro[4.5]dekan-3-on, (XXII)Bu amaçla 4-metilanilinin hidroklorik asidli ortamda sodyum nitrit ile reaksiyonundan oluşan 4-metilbenzendiazonyum klorürün, etil 2-benzilasetoasetat ile etkileştirilmesinden Japp-Klingemann reaksiyonu sonucunda etil 2-benzil-2-(4- metilfenilhidrazono)asetat (II) elde edilmiş; II Fischer-indol yöntemine göre HC1 li ortamda ısıtılarak etil 3-fenil-5-metil-i#-indol-2-karboksilat (III) kazanılmıştır. Dl'ün hidrazin hidrat ile reaksiyonundan 3-feml-5-metil-/i7-indol-2-karbohidrazid (IV) oluşturulmuş, bu sonuncu bileşiğin susuz etanollü ortamda 2-propanon, 2-butanon, 3- pentanon, siklopentanon, siklohekzanon, 4-metil siklohekzanon ve 4-etil siklohekzanon ile kondensasyonundan literatürde yer almayan yedi yeni bileşik (V-XI) kazanılmıştır. V-XI susuz benzenli ortamda Dean-Stark tuzağı kullanılarak merkaptoasetik asid ile siklokondensasyona sokulmuş ve XII-XVIII elde edilmiş; VI, VIII, IX ve XI in 2- merkaptopropionik asid ile siklokondensasyonundan XEX-XXII numaralı bileşikler kazanılmıştır. Çalışmada bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve sentez edilen bileşiklerin yapılan elementel analiz, UV, İR, ^-NMR, 13C-NMR, HETCOR (13C-lH) ve kütle spekturumu verileri ile kanıtlanmıştır. Elde edilen bileşiklerden seçilen örneklerde (VI, VIII, IX, XI, XIII, XV-XVIII) Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton Rubrum ve Microsporumcanis e karşı antifungal etki; Escherichia coli ATCC 8739, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Pseudomonas aeruginosa ATCC 1539, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Salmonella typhi, Shigella flexneri ve Proteus mirabilis e karşı antibakteryel etki araştırılmış XVIII numaralı bileşik dışındaki bileşiklerde değişen düzeylerde antifungal etki saptanırken (MIK 12.5-50 ug/ml) incelenen bileşiklerde kayda değer antibakteryel etki gözlenmemiştir. 180
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the synthesis of the following compounds bearing the 2,3,5-trisubstituted 1/f-indole nucleus has been described: 5-Methyl-3-phenyl-N2-(l-methylethylidene)-l//-indole-2-carbohydrazide(V) 5-Methyl-3-phenyl-N2-(l-methypropylidene)-l/f-indole-2-carbohydrazide(VI) 5-Methyl-3 -phenyl-N2-( 1 -ethylpropylidene)- li7-indole-2-carbohydrazide (VII) 5-Methyl-3 -phenyl-N2-(cycIopentyIidene)- l^T-indole-2-carbohydrazide (VIII) 5-Methyl-3-phenyl-N2-(cyclohexylidene)-li/-indole-2-carbohydrazide(IX) 5-Methyl-3-phenyl-N2-(4-methylcyclohexylidene)-l//:-indole-2- carbohydrazide(X) 5-Methyl-3-phenyl-N2-(4-ethylcyclohexylidene)-l/f-indole-2-carbohydrazide (XI) 2,2-Dimethyl-3-[[(5-methyl-3-phenyl-l/Wndol-2-yl)carbonyl]amino]-4- thiazolidinone (XH) 2-Ethyl-2-methyl-3-[[(5-methyl-3-phenyl-li7-indol-2-yl)carbonyl]amino]-4- thiazolidinone (XHI) 2,2-Diethyl-3-[[(5-methyl-3-phenyl-lJö“-indol-2-yl)carbonyl]amino]-4- thiazolidinone (XIV) 4-[[(5-Methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yl)carbonyl]amino]-l-thia-4-azaspiro[4.4]- nonan-3-one (XV) 4-[[(5-Methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yl)carbonyl]amino]-l-thia-4-azaspiro[4.5]- decan-3-one (XVI) 4-[[(5-Methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yl)carbonyl]amino]-8-methyl-l-thia-4-aza- spiro[4.5]decan-3-one (XVII) 8-Ethyl-4-[[(5-methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yl)carbonyl]amino]-l-thia-4-aza- spiro[4.5]decan-3-one (XVIII) 2-Ethyl-3-[[(5-methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yl)carbonyl]amino]-2,5-dimethyl-4- thiazolidinone (XEX) 4-[[(5-Methyl-3-phenyl-l/f-indol-2-yI)carbonyl]amino]-2-methyl-l-thia-4-aza- spiro[4.4]nonan-3-one (XX)4-[[(5-Methyl-3-phenyl-li?-indol-2-yl)carbonyl]amino]-2-methyl-l-thia-4-aza- spiro[4.5]decan-3-one (XXI) 8-Ethyl-4-[[(5-methyl-3-phenyl-li/”-indol-2-yl)carbonyl]amino]-2-methyl-l-thia- 4-azaspiro[4.5]decan-3-one (XXII) Thus 4-methylbezenediazonium chloride, obtained from the reaction of 4-methylaniline with sodium nitrite and hydrochloric acid, was reacted with ethyl 2-benzyl-3-oxo- butanoate to afford ethyl 2-benzyl-2-(4-methylphenylhydrazono)acetate (II) via the Japp-Klingemann reaction. II Was cyclized to ethyl 5-methyl-3-phenyl-li/-indole-2-carboxylate employing the Fischer-indole procedure. Exposure of II to an excess of hydrazine hydrate in ethanol yielded 5 -methyl-3 -phenyl- l//-indole-2-carbohydrazide (IV) which in turn was converted to V-XI on treatment with 2-propanone, 2-butanone, 3-pentanone, cyclopentanone, cyclohexanone, 4-methylcyclohexanone and 4-ethylcyclohexanone, respectively. Cyclocondensation of V-XI with mercaptoacetic acid in dry benzene using a Dean-Stark water separator yielded compounds XII-XVHI. Cyclocondensation of compounds VI, VIII, DC and XI with 2-mercaptopropionic acid under the above reaction conditions afforded compounds XDC-XXII. The reaction mechanisms involved in the formation of the end products have been discussed in the appropriate sections and the structures of the new compounds (V-XXH) have been established on the basis of elemental analysis and data obtained from UV, IR, 1HNMR, 13CNMR, HETCOR (I3C-!H) and mass spectra. Selected entries from the synthesized compounds (VI, VHI, DC, XI, XEf, XV-XVIII) were tested for antifungal activity against Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum and Microsporum canis and for antibacterial activity against Escherichia coli, ATCC 8739, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Pseudomonas aeruginosa ATCC 1539, Klebsiella pneumonia ATCC 4352, Salmonella typhi, Shigella flexneri and Proteus mirabilis. Although all the tested compounds except XVIII demonstrated varying degrees of antifungal activity (MIC 12.5-50 fig/ml) none inhibited the growth of the selected bacterial strains. 182