B lenfoma hücrelerinde kostimülasyon ve koinhibisyon kapasitesinin modülasyonu
Modulation of costimulation and coinhibition capacity in B lymphoma cells
  1. Tez No: 915563
  2. Yazar: GİZEM AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
B hücreleri, antijenleri tanıyarak spesifik antikorlar üretir ve bağışıklık sisteminin diğer elemanlarını aktive edebilir. B hücrelerinin gelişimi ve aktivasyonu sırasında gen düzenlemeleri ve germinal merkez olaylarında DNA kırıkları ve mutasyonlar sebebiyle malign transformasyona yatkındır. Kanser vakalarının %20'sinde Myc aşırı ifadesi tespit edilmiştir. c-Myc aşırı ifadesinin birçok biyolojik olayları etkileyerek lenfomagenezde rolü olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda Myc ile IL-10 ifadelerinin birbirlerini pozitif geri besleme döngüsü ile birbirlerini destekledikleri bulunmuştur. BJAB, c-Myc amplifikasyonuna sabip Epstein-Barr Virüsü (EBV) negative Burkitt lenfoma hücre hattıdır. Ancak BJAB ile yapılan birçok çalışmada bu hücre hattı, B hücre modeli olarak kullanılmıştır. Bu in vitro tez çalışması kapsamında BJAB'In immün karakterizasyonu belirlenerek, B hücrelerinin hassas olduğu inflamatuvar uyaranlar olan IFN-γ, CD40L ve LPS ile uyarılarak kostimülatör ve koninhibitör moleküllerinin ifadesinin farklılıkları ve IL-10 salımını artırarak regülatör B hücre modeli olabileceği araştırılmıştır. BJAB hücrelerinin yüzey moleküllerinin ifadesinde bazı değişiklikler tespit edilsede, koinhibitör moleküllerin ifadesinde fark bulunmadı. Sitokin üretiminde, LPS koşulunda IL-10 salımının artığı bulunmuştur. Aynı zamanda, uzun süreli ve kısa süreli uyaranlar altında STAT1 ve STAT3 yolakları değişim göstersede, uzun süreli uyarım altında IFN-γ koşulunda STAT1 yolağı dramatik şekilde etkilendiği bulundu. Sonuç olarak, BJAB hücrelerinin bazal seviyedeki immünofenotipi belirlenmiş ve inflamatuvar uyaranlar altında c-Myc amplifikasyonunun etkisinin olabileceği düşünülmüştür. c-Myc geninin silinmesi durumunda BJAB hücrelerinin regülatör B hücre modeli olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
B cells recognize antigens, produce specific antibodies, and can activate other components of the immune system. During the development and activation of B cells, they are prone to malignant transformation due to DNA breaks and mutations occurring in gene regulation and germinal center reactions. Over expression of Myc has been detected in 20% of cancer cases. It has been found that the disregularity of c-Myc affects many biological events and plays a role in lymphomagenesis. Additionally, it has been discovered that the expressions of Myc and IL-10 support each other through a positive feedback loop. BJAB is a Burkitt lymphoma cell line that possesses c-Myc amplification and is Epstein-Barr Virus (EBV) negative. However, in many studies, BJAB has been used as a B cell model. In this in vitro thesis study, the immune characterization of BJAB was determined, and by stimulating B cells with inflammatory stimuli such as IFN-γ, CD40L, and LPS, the differences in the expression of costimulatory and coinhibitory molecules were investigated, as well as the potential of BJAB to serve as a regulatory B cell model by increasing IL-10 cytokine release. Although some changes were detected in the expression of surface molecules of BJAB cells, no differences were found in the expression of coinhibitory molecules. It was found that IL-10 cytokine secretion increased under LPS condition. Additionally, while the STAT1 and STAT3 pathways were altered under long-term and short-term stimuli, it was observed that under prolonged stimulation with IFN-γ, the STAT1 pathway was dramatically affected. As a result, the immunophenotype of BJAB cells was determined, and it was considered that the effect of c-Myc amplification might be significant under inflammatory stimuli. It was concluded that in the case of c-Myc gene deletion, BJAB cells could be utilized as a regulatory B cell model.