Geleneksel güreş sporcularının kişilik özellikleri, psikolojik sağlamlık durumları ve sportif başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between personality traits, psychological resilience, and sportive achievement motivation in traditional wrestling athletes
- Tez No: 915633
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması,“Geleneksel Güreş Sporcularının Kişilik Özellikleri, Psikolojik Sağlamlık ve Sportif Başarı Motivasyonu Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelindeki geleneksel güreş sporcuları oluştururken, örneklem grubu Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçilen, geleneksel güreş branşlarında faaliyet gösteren toplam n=525 sporcuyla sınırlıdır. Çalışma, betimsel araştırma modeli çerçevesinde yürütülmüş ve veri toplama sürecinde ölçek yöntemiyle karşılaştırma analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında, Horzum, Ayas ve Padır (2017) tarafından geliştirilen“Beş Faktörlü Kişilik Özelliği Ölçeği”, Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından hazırlanan“Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği”ile Arslan (2015) ve Ungar ile Liebenberg (2011) tarafından kullanılan“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted with the aim of“Examining the Relationship Between Personality Traits, Psychological Resilience, and Sportive Achievement Motivation in Traditional Wrestling Athletes.”The research population consists of traditional wrestling athletes across Turkey, while the sample group is limited to a total of n=525 athletes participating in traditional wrestling disciplines selected from different regions of Turkey. The study was carried out within the framework of the descriptive research model, and during the data collection process, scale methods, comparative analysis, correlation, and regression analyses were applied. In the scope of the research, the“Five-Factor Personality Trait Scale”developed by Horzum, Ayas, and Padır (2017), the“Sports-Specific Achievement Motivation Scale”prepared by Tiryaki and Gödelek (1997), and the“Adult Psychological Resilience Scale”used by Arslan (2015) and Ungar and Liebenberg (2011) were utilized. Statistical analyses revealed significant differences in various variables.