Bireysel ve takım sporu yapan bedensel engelli bireyerde sporun sosyal bütünleşme ve yaşam becerisi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of sports on social integration and life skill levels in physically handicapped individuals who do individual and team sports
- Tez No: 915658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, bireysel ve takım sporu yapan bedensel engelli bireylerde sporun sosyal bütünleşme ve yaşam becerisi düzeylerine etkisinin incelenmesi ve bedensel engellilerin spor yoluyla sosyal bütünleşmesinin ve yaşam becerilerinin kolaylaştırılması sonucunda topluma entegrasyonlarının kolaylaştırılması amaçlandı. Araştırmanın evrenini bedensel engelli olan 18-40 yaş arası, bireysel ve takım sporu yapan yaş ortalaması 27,81±6,03(yıl) toplam 80 gönüllü bedensel engelli bireylerden oluşturuldu. Veri toplama aracı olarak toplamda 32 madden oluşan 'Sosyal Bütünleşme', 30 madden oluşan 'Yaşam Becerileri' ölçeği ve 7 madden oluşan kişisel bilgi formu kullanıldı. Uygulamanın birinci bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde Sosyal Bütünleşme Ölçeği ve Yaşam Becerileri Ölçeği uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde (©2019 Turcosa Analitik) istatistik programı kullanıldı. Veriler ortalama (X̅) ve standart sapma (SS) olarak belirtildi. Tanımlayıcı istatistik olarak % dağılımları verildi. Verilerin normal dağılım olduğu görüldü. İkili grupların karşılaştırılması için bağımsız gruplar T testi uygulandı. Üç ve daha fazlası grupları karşılaştırmak için Anova kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of sports on social integration and life skills levels in physically disabled individuals who engage in individual and team sports and to facilitate the social integration and development of life skills in physically disabled individuals through sports. The study population consisted of 80 volunteers with physical disabilities aged between 18 and 40 years (mean age 27.81±6.03 years) who participated in individual and team sports. Data collection tools included a 32-item Social Integration scale, a 30-item Life Skills scale, and a 7-item personal information form. In the first part of the study, a personal information form prepared by the researcher was administered, followed by the Social Integration Scale and the Life Skills Scale. Data were analysed using a statistical program (©2019 Turcosa Analytic). Variables determined by the measurements were expressed as mean (X̅) and standard deviation (SD). Percent distributions were given as descriptive statistics. Independent samples T-tests were used to compare two groups, and ANOVA was used to compare three or more groups.