Lewy cisimcikli demanslı geriatrik olgularda disotonominin hastalığın seyrine etkilerinin ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of dysautonomia on the course of the disease in older adults with lewy body dementia by comprehensive geriatric assessment
- Tez No: 915732
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lewy cisimcikli demans (LCD), Alzheimer Hastalığı'ndan sonra klinik olarak en sık görülen nörodejeneratif demans türlerinden biridir. Kardiyovasküler otonomik disfonksiyon, LCD hastalarında yüksek oranlarda görülebilmektedir ve klinik kötüleşme ile ilişkilidir. Bu çalışmada LCD hastalarında kardiyovasküler otonomik disfonksiyonun hastalığın klinik seyri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Kliniğimize başvuran LCD tanılı hastalara kardiyovasküler otonomik disfonksiyon açısından head-up TILT testi yapılmış ve 24 saat kan basıncı monitorizasyonu ile takip edilmiştir. LCD hastalarında, kardiyovasküler otonomik disfonksiyon bulguları içerisinde en sık görülen postprandiyal hipotansiyon ya da ortostatik hipotansiyona sahip olmanın ayrıntılı geriatrik değerlendirme çerçevesinde yapılmış Barthel Temel Günlük Yaşam Aktivite İndeksi, Klinik Demans Evrelemesi Skoru, Mini Mental Durum Değerlendirmesi Muayenesi (MMSE), Charlson Komorbidite İndeksi, Tinetti Performans ve Mobilite Değerlendirmesi, kavrama gücü değerlerinin 0. ve 6. ay değişimleri incelenerek hastalığın seyri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya 20'si kadın (%57.1), 15'i erkek (%42.9) olmak üzere 35 hasta dahil edilmiştir. Ortostatik hipotansiyon başlangıçta hastaların %37.1'inde postprandiyal hipotansiyon hastaların %77.1'inde saptanmıştır. Hastaların başlangıçta ortostatik hipotansiyonu olmasına göre yapılan gruplandırmada 0. ve 6. ayda ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametreleri değişimleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ancak, hastaların başlangıçta PPH varlığına göre yapılan gruplandırmada, postprandiyal hipotansiyona sahip olmanın hastalarda MMSE değerlerini olumlu etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dementia with Lewy bodies (DLB) is one of the most common types of neurodegenerative dementia after Alzheimer's Disease. Cardiovascular autonomic dysfunction is common in patients with DLB and is associated with prognosis. In this study, we evaluated the effects of cardiovascular autonomic dysfunction on the clinical course of the disease in DLB patients. Patients with DLB admitted to our clinic underwent head-up TILT test for cardiovascular autonomic dysfunction and were followed up with 24-hour blood pressure monitoring. The effects of having postprandial hypotension or orthostatic hypotension, which are the most common signs of cardiovascular autonomic dysfunction, on the course of the disease were evaluated by examining the 0 and 6 month changes in the Barthel Basic Activities of Daily Living Index, Clinical Dementia Staging Score, Mini Mental State Examination (MMSE), Charlson Comorbidity Index, Tinetti Performance and Mobility Assessment, and grip strength values made within the framework of comprehensive geriatric assessment (CGA). 35 patients, 20 females (57.1%) and 15 males (42.9%), were included in this study. Orthostatic hypotension was detected in 37.1% of patients and postprandial hypotension in 77.1% of patients at baseline. No significant difference was found between the groups when the changes in CGA parameters at 0 and 6 months were analyzed in the grouping according to the presence of orthostatic hypotension at baseline.