Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzun vadeli sporcu gelişim modellerine yönelik bilgi, bağlılık, uygulama ve zorluklarının araştırılması
Investigation of physical education and sport teachers' knowledge, commitment, implementation and difficulties towards long-term athlete development models
- Tez No: 915733
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzun vadeli sporcu gelişim modellerine yönelik bilgi, bağlılık, uygulama ve zorluklarının araştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Kütahya ve Sakarya ilinde resim okul/kurumlarda görev yapan 103 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak katılımcıların kişisel bilgilerini ve sporcu gelişim modellerine yönelik görüşlerini ölçmeye ilişkin hazırlanan anket kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler frekans analizi yöntemiyle nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular öğretmenlerin sporcu gelişim modellerinden Uzun Vadeli Sporcu Gelişim Modeli (UVSG-LTAD), Gençlik Fiziksel Gelişim Modeli (YPDM) ve Ulusal Kuvvet ve Kondisyon Birliğine (NSCA)dair ortalama bilgiye sahipken, Spora Katılımın Gelişimsel Modeline (DMSP) yönelik kısıtlı bilgiye sahip olduklarını göstermektedir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin yaptıkları uygulamaların Ulusal Kuvvet ve Kondisyon Birliği ve Uzun Vadeli Sporcu Gelişim Modelinin ilkelerine uygun olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the knowledge, commitment, implementation and difficulties of physical education and sport teachers towards long-term athlete development models. A total of 103 physical education and sport teachers working in picture schools/institutions in Kütahya and Sakarya provinces participated in the study. In the study, a questionnaire prepared to measure the personal information of the participants and their views on athlete development models was used as a data collection tool. The quantitative data obtained were analysed by frequency analysis method and qualitative data were analysed by content analysis method. The findings show that teachers have average knowledge about the Long-Term Athlete Development Model (UVSG-LTAD), Youth Physical Development Model (YPDM) and National Strength and Conditioning Association (NSCA), while they have limited knowledge about the Developmental Model of Sport Participation (DMSP). As a result of the analyses, it was concluded that the practices of the teachers were in accordance with the principles of the National Strength and Conditioning Association and the Long-Term Athlete Development Model.