Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet
Organizational justice in health workers
  1. Tez No: 915735
  2. Yazar: ÇAĞATAY TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Spor, Health Care Management, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısı incelenerek, çalışanlardaki adalet algısının örgütler için öneminin ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini hastanelerde görev yapmakta olan doktor ve hemşireler oluştururken örneklemi ise Yozgat ve Konya ili hastanelerinde görev yapan 103 kadın, 100 erkek olmak üzere toplam 203 sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Veriler Yozgat ve Konya ili hastanelerinde bulunan sağlık çalışanlarının, gönüllü katılımı ile örgütsel adalet ölçeğine cevap vermeleri sonucunda toplanmıştır. Sağlık Çalışanlarında Örgütsel Adaleti belirlemek amacıyla Örgütsel adaletin ölçülmesinde Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen örgütsel adalet ölçeği kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının incelenmesinin farklı kapsam ve ölçüde yapılacak araştırmalarla desteklemesinin spor bilimleri alanına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. AnahtarSözcükler:Örgüt; Örgütsel Adalet; Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, it is aimed to examine the perception of organizational justice in health care workersand to address the importance of the perception of justice in employees for organizations. The population of the study consists of doctor sand nurses working in hospitals, while the sampleconsists of 203 health care workers, 103 femaleand 100 male, working in Yozgat and Konya provincial hospitals. The data were collected as a result of the voluntary participation of health careworkers in Yozgat and Konya hospital sand the irresponses to the organizational justicescale. The organizational just ices cale developed by Niehoff and Moorman (1993) was used to measure organizational justice in order to determine organizational justice in health care workers. It is thought that examining the perception of organizational justice in health care workers will contribute tothe field of sports sciencesto be supported by researches to be conducted in differents copeandextent. KeyWords:Organization; Organizational Justice; HealthWorkers