İş güvencesizliği algısının iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisi
The Impact of job insecurity perception on job stress and intention to leave
- Tez No: 915742
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışanın işinden memnun olabilmesi için kendisini işinde güvende hissetmesi gerekmektedir. İşini kaybedecek olma kaygısı kişiyi yanlış yapmaya ve kişinin sürekli stres yaşamasına neden olmaktadır. Bu süreçler ile baş edilemediğinde ise kişinin işten ayrılma niyetine girdiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, iş güvencesizliği algısının iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde, iş güvencesizliği algısı, iş stresi ve işten ayrılma niyetinin teorik çerçevesi açıklanmakta, ikinci bölümünde ise kavramlar arası ilişkilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde ise iş güvencesizliği algısının iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisinin incelendiği araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada veriler anket yöntemi ile internet üzerinden toplanmıştır. Araştırmanın katılımcıları İstanbul'da hizmet sektöründe çalışan bireylerdir. 143 beyaz yakalı bireyden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler ile ilgili tüm analizler“SPSS”programından yararlanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre iş güvencesizliği algısı ile iş stresi arasında, iş stresi ile işten ayrılma niyeti arasında ve iş güvencesizliği algısı ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif, aynı yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise iş güvencesizliği algısının, iş stresine ve işten ayrılma niyetine etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca iş güvencesizliği algısının, iş stresinin ve işten ayrılma niyetinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, kıdem değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğine yönelik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For an employee to be satisfied with their job, they must feel secure in their position. The anxiety of potentially losing one's job can lead to errors and a constant state of stress, which, if not managed, may result in the intention to leave the job. The main aim of this study is to examine the impact of job insecurity perception on job stress and the intention to leave, as well as to explore the relationship between these concepts. In the first section of the study, the theoretical framework of job insecurity perception, job stress, and intentions to leave is explained. The second section discusses the relationships between these concepts. The third section presents the research examining the impact of job insecurity perception on job stress and the intention to leave. In this research, data were collected online through a survey method. The study was conducted on white-collar workers employed in the service sector in Istanbul. Data were collected from 143 white-collar individuals. All analyses of the obtained data were conducted using the“SPSS”program. According to the results, there is a positive and significant relationship between job insecurity perception and job stress, between job stress and the intention to leave, and between job insecurity perception and the intention to leave. The regression analysis indicates that job insecurity perception and job stress affect the intention to leave. Additionally, analyses were conducted to determine whether job insecurity perception, job stress, and the intention to leave vary according to variables such as gender, age, marital status, education level, and tenure, revealing differences according to some of these variables.