Elektronik ticarette e-sadakat: Covid-19 pandemi öncesi ve sonrasına ilişkin sosyal medya kullanıcılarına dair bir saha araştırması
E-loyalty in electronic commerce: A Field research on social media users before and after the Covid-19 pandemic
- Tez No: 915743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE DALDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Her geçen gün globalleşen günümüz dünyasında klasik ticaret anlayışı, faaliyetlerini online platforma taşımakta ve artık elektronik ticaret kavramı ile hayatımızda yer almaktadır. Ticaret dünyasının vazgeçilmez unsurlarından olan sadakat kavramı da yeni bir boyut kazanarak elektronik ticaret adıyla karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte tüketicilerin alışveriş seçenekleri artmakta, işletmeler daha yoğun bir rekabet ortamına girmektedir. Böylelikle işletmelerin daha uzun süre ayakta kalabilmeleri adına müşteri memnuniyetini sağlamaları ve sadık müşteri kitlesini korumaları büyük önem arz etmektedir. Bu noktada sosyal medya ağları markalar ile tüketiciler arasında önemli bir iletişim köprüsü kurmakta, firmaların tüketicilere yerden ve zamandan bağımsız bir şekilde daha az maliyetle ulaşabilmelerine olanak sağlamaktadır. 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını ile de elektronik ticaret kavramında büyük bir değişim yaşanmıştır. Tüm bu yaşanan süreç kapsamında bireylerin alışverişin tutumlarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu çalışma, elektronik ticaret ile birlikte ortaya çıkan e-sadakat kavramını covid-19 öncesi ve sonrasına yönelik araştırılmasını ve bu kapsamda sosyal medya kullanıcıları üzerinde bir inceleme yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ana kütlesini Facebook ve Instagram kullanıcıları oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilen online anket ile elde edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, covid-19 sonrasında kullanıcıların e-sadakat düzeyinde olumlu bir artış yaşandığını görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, the classical understanding of trade is moving its activities to the online platform and is now a part of our lives with the concept of e-commerce. The concept of loyalty, which is an indispensable element of the trade world, has gained a new dimension and is now appearing as e-commerce. With these developments, consumers' shopping options are increasing and businesses are facing a more intense competitive environment. Thus, in order for businesses to survive for a longer period of time, it is of great importance for them to ensure customer satisfaction and maintain their loyal customer base. At this point, social media networks establish a vital communication bridge between brands and consumers, allowing companies to reach consumers at lower costs, regardless of place and time. In 2020, there was a major change in the concept of electronic commerce with the covid-19 outbreak that affected the whole world. Within the scope of this entire process, significant changes have occurred in individuals' attitudes towards shopping. This study aims to investigate the concept of e-loyalty that emerged with e-commerce before and after Covid-19, and to conduct an examination on social media users in this context. The main body of the study consists of Facebook and Instagram users. The data of the study was obtained through an online survey conducted on social networks. According to the findings of the study, it is seen that there has been a positive increase in the e-loyalty level of users after Covid-19.