Görünmez'den görünür statüsüne geçen Suriyeli bireylerin hukuk(a) erişimi üzerine bir analiz: Şanlıurfa örneği
An Analysis on access to law(a) of syrian individuals who moved from invisible to visible status: The Case of Sanliurfa
- Tez No: 915745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göç kavramı, insanın varoluşundan bu yana varlığını sürdüren fakat tanımı değişen bir kavramdır. Küreselleşen dünya içerisinde, toplumların yapıları ile birlikte değişkenlik gösteren nedenlerle bireyler yaşamış oldukları yerden bir başka yere gidebilmektedirler. Bu hareketlerin neticesinde ülkeler kendi göç politikalarını belirlemek mecburiyetindedirler. Bu noktada Suriye sınırları içerisinde gerçekleşmiş olan iç karışıklıklar neticesinde akınlar halinde Türkiye'ye göç hareketleri başlamıştır. Türkiye ise kitleler halinde gerçekleşe göç eylemlerine açık kapı politikası uygulamıştır. Suriye'den Türkiye'ye yapılan zorunlu göç hareketleriyle gelen Suriyelilerin; hukuki statülerinin belirlenmesi, hak ve hukuki durumlarının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu çalışmada; Suriye'den Şanlıurfa merkez ilçelerine göç eden, ilk zamanlarda görünmez olan fakat zaman içerisinde sayılarının da artması ile görünür hale gelen Suriyelilerin hukuk(a) erişimlerini ve hukuk anlayışlarını uyum süreci içerisinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve literatür taraması yöntemleriyle analiz etmek amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of migration is a concept that has existed since the existence of humans, but its definition has changed. In the globalizing world, individuals can move from where they live to another place for reasons that vary with the structures of societies. As a result of these movements, countries have to determine their own migration policies. At this point, as a result of the internal turmoil within the borders of Syria, migration movements to Turkey began in the form of influxes. Türkiye, on the other hand, has implemented an open-door policy for mass migration movements. Syrians who came to Turkey through forced migration from Syria; Their legal status must be determined and their rights and legal status must be clarified. In this study; It aims to analyze the access to law(a) and their understanding of law of the Syrians who migrated from Syria to the central districts of Şanlıurfa, who were invisible at first but became visible as their numbers increased over time, using semi-structured interview technique and literature review methods during the adaptation process.